Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

II Ca 506/23

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2023-08-17

Data publikacji: 2023-11-27

trafność 8%

Istotność:

E. K. nigdy nie rościł sobie praw do części gruntu działki (...) który użytkowali S. , nigdy nie mówił, by ktoś się wybudował na jego działce. (...)Nie jest możliwe zasiedzenie prawa własności nieruchomości ( art. 172(...)do władania nią w zakresie prawa własności ( animus possidendi domini ) – por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 maja 2022 roku I CSK 1900/22, LEX Nr 3434558). (...)Prawo własności B. Ł. do wskazanej wyżej działki ( i innych działek stanowiących gospodarstwo rolne) zostało potwierdzone w dwóch aktach własności ziemi wydanych w latach 1973 i 1974. (...)Wydając zaskarżone orzeczenie, Sąd Rejonowy nie naruszył również przepisów prawa materialnego.
Czytaj więcej»

I Ca 295/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-08-16

Data publikacji: 2024-03-11

trafność 19%

Istotność:

Powyższe orzeczenie zapadło w oparciu o następujące ustalenia i wnioski: Powodowie A. C. oraz J. C. są współwłaścicielami na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej zabudowanej nieruchomości(...)(...)Przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. budynek był dostatecznie wyciszony zgodnie z normami prawa budowlanego . W celu skompensowania braku możliwości otwierania okien podczas występowania hałasu lotniczego, wynikającego z utworzenia (...) , należy zainstalować łącznie cztery wentylatory sufitowe. (...)Wniósł też o zasądzenie od strony powodowej na rzecz pozwanego kosztów postępowania apelacyjnego według norm przepisanych prawem.
Czytaj więcej»

I C 1741/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-08-14

Data publikacji: 2025-03-11

trafność 19%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Niesubordynacja pasażera nie stanowi okoliczności nadzwyczajnej zwalniającej przewoźnika z obowiązku zapłaty odszkodowania za odwołanie lub duże opóźnienie lotu. Choć przewoźnik za zachowanie pasażera nie ponosi winy, jego odpowiedzialność opiera się na zasadzie ryzyka.
U. poz. 614) – ograniczając do wyjaśnienia podstawy prawnej z podaniem przepisów prawa. (...)(...)„nadzwyczajnego zdarzenia”) w działalności przewoźników lotniczych. (...)Rzeczą prawa jest rozłożenie ciężaru tych niedogodności – albo mogą one pozostać po stronie innych pasażerów, albo mogą zostać zrekompensowane tym innym pasażerom ze środków pozwanej, która czerpie zysk z przewozu również niesubordynowanych pasażerów . (...)O ile nie wydarzy się zatem „nadzwyczajne zdarzenie” tj. zdarzenie spoza normalnego ryzyka, które pozwana ponosi jako przewoźnik lotniczy, pozwana rekompensuje swoim pasażerom niedogodność wynikłą z opóźnienia lotu, chociażby opóźnienie to nie było skutkiem zawinionego zachowania samej pozwanej.
Czytaj więcej»

I ACa 733/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-08-11

Data publikacji: 2024-09-24

trafność 14%

Na nieruchomości powódki na skutek działania lotniska wojskowego w Ł. dochodzi do znacznych przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu lotniczego w środowisku. Budynek powódki jest dostarczenie wyciszony zgodnie z normami prawa budowlanego stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)Prawo ochrony środowiska , t.j. (...)Z tego względu zakres kompensowania skutków wynikających z utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania został szczegółowo określony w Prawie ochrony środowiska.
Czytaj więcej»

VI Pa 14/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2023-08-10

Data publikacji: 2023-10-10

trafność 7%

Istotność:

(...)ustawy, nie mają waloru źródła prawa pracy w rozumieniu art. 9(...)natomiast w sprawie z zakresu prawa pracy, w której strona wywodzi(...)aktu nienależącego do katalogu źródeł prawa powszechnie obowiązującego ( art. 87(...)jest to akt zawierający przepisy prawa pracy, w rozumieniu art. 9(...)(...)Powód wywiódł, że Porozumienie to stanowi źródło prawa pracy. (...)Katalog źródeł prawa pracy został uregulowany w art 9. § 1 k.p. Są to: kodeks pracy , ustawy i akty wykonawcze, określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy, a także układy zbiorowe i inne oparte na ustawie porozumienia zbiorowe, regulaminy i statuty określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
Czytaj więcej»

I C 1402/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-08-08

Data publikacji: 2024-02-21

trafność 38%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Chodzi właśnie o tzw. restrykcje (...) tj. nakładane przez służby kontroli ruchu lotniczego. (...)Konieczne jest w tym miejscu zaakcentowanie, że stosowanie prawa unijnego (a taki charakter ma niewątpliwie rozporządzenie nr 261/2004) różni się zasadniczo od stosowania prawa krajowego. (...)sądów, o tyle w przypadku prawa unijnego mamy do czynienia z wyodrębnieniem wykładni tego prawa i powierzeniem jej Trybunałowi Sprawiedliwości(...)z pozostawieniem sądom krajowym stosowania prawa (wyłożonego przez (...) ) w(...)Istotą bowiem prawa unijnego jest jego jednolity charakter na całym wspólnym rynku.
Czytaj więcej»

XVII AmE 134/23

wyrok

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-08-07

Data publikacji: 2024-06-25

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Pozwany wniósł o zasądzenie od Powoda na rzecz Pozwanego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm prawem przepisanych. (...)Przedmiot działalności objętej koncesją stanowiła działalność gospodarcza w zakresie obrotu następującymi paliwami ciekłymi: benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze, olejami napędowymi, gazem płynnym, przy(...)(...)W przekonaniu Sądu, powód niewątpliwie naruszył warunek 2.2.1. koncesji na obrót paliwami ciekłymi w zakresie stosowania przepisów metrologicznych ustawy z dnia 11 maja 2001 r. – Prawo o miarach (Dz. (...)Należy przez to także rozumieć znajomość obowiązujących przepisów prawa.
Czytaj więcej»

I C 1786/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-08-07

Data publikacji: 2025-03-11

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Jeśli okoliczności opóźniające wylot (pogoda, ograniczenia ATFM) nie występowały w chwili, w której samolot powinien był planowo wystartować, a dopiero później, i wpłynęły na zwiększenie opóźnienia tylko dlatego, że wcześniej z winy przewoźnika samolot doznał innego opóźnienia, to opóźnienie wywołane tymi okolicznościami jest dalszą (...)
U. poz. 614) – ograniczając do wyjaśnienia podstawy prawnej z podaniem przepisów prawa. (...)O ile warunki meteorologiczne uniemożliwiające przeprowadzenie operacji lotniczej niewątpliwie stanowią okoliczności nadzwyczajne w(...)
Czytaj więcej»

V Ca 655/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-08-03

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 46%

Jednakże zgodnie z orzecznictwem przypomnianym w pkt 46 niniejszego wyroku wykładnia przepisu prawa Unii powinna uwzględniać jego brzmienie, jak również jego kontekst oraz cele regulacji, której część on stanowi. (...)Trybunał orzekł w związku z tym, że w świetle tego celu przepisy przyznające prawa pasażerom lotniczym powinny być interpretowane szeroko (wyrok z dnia 22 kwietnia 2021 r., A. A. , C-826/19, EU:C:2021:318, pkt 61 i przytoczone tam orzecznictwo). (...)W ocenie Sądu Okręgowego okoliczność ta nie wpływa na prawo pasażerów do otrzymania świadczenia w trybie ww. rozporządzenia. (...)W pozostałym zakresie zastosowanie znajdują zatem reguły krajowych porządków prawnych w dziedzinie prawa cywilnego.
Czytaj więcej»

II Ca 2833/22

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2023-08-02

Data publikacji: 2024-02-05

trafność 18%

Sąd Rejonowy w sposób pełny wyjaśnił przesłanki, jakimi kierował się przy interpretacji obowiązujących przepisów prawa na podstawie, których wydał zaskarżone orzeczenie. (...)Prawem konsumenta jest odstąpienie od umowy i żądanie zwrotu całych poniesionych kosztów. (...)Także zarzuty naruszenia prawa materialnego tj. art. 47 ustawy były w ocenie Sądu Okręgowego bezzasadne. (...)(...)pierwszy akt prawny wstrzymujący ruch lotniczy wydany został w dniu 13 marca 2020 roku (rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym – Dz.U. 2020, poz 436),(...)zamknięto granice kraju dla ruchu lotniczego i kolejowego, przywrócono kontrole paszportowe(...)
Czytaj więcej»