Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6992

II Ca 201/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-06-05

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 30%

(...)rzetelny poinformowana o mechanizmie funkcjonowania kredytu denominowanego, a także o wynikających z(...)że bankowi została przyznana kompetencja do jednostronnego ustalania kursu franka szwajcarskiego oraz wysokości zobowiązania powódki i świadczenia pozwanego. (...)(...)kursów kupna i sprzedaży walut do tabel oraz na stronę internetową(...)• w załączniku nr 7 do Umowy (dokument uznany przez Sąd(...)w treści załącznika nr 7 do Umowy Kredytu, w którym: 1) wskazano, że(...)nr 7 - na przykładzie kredytu w wysokości 40.000 CHF przedstawiono(...)(...)J. Gudowski, Warszawa 2021, teza 48 do art. 221). (...)W chwili zawierania umowy o kredyt miała zarejestrowaną działalność gospodarczą.
Czytaj więcej»

II Ca 1382/19

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2020-04-07

Data publikacji: 2020-05-14

trafność 31%

Pozwany Bank (a ściśle jego poprzednik prawny) posiadał środki w walucie (...) do obsługi umów kredytowych, których saldo było wyrażone we franku szwajcarskim. (...)Z kolei spłata rat następowała po przeliczeniu ich z kwoty wyrażonej we franku szwajcarskim na złote polskie po kursie sprzedaży ustalonym przez bank. (...)Zwrócić również należy uwagę, że załącznik nr 1 obrazuje zmiany kursu franka szwajcarskiego w sposób wskazujący na to, iż są to zmiany niewielkie. (...)Podkreślić należy, że zawierając umowę o kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego powódka niewątpliwie miała świadomość i godziła się na ryzyko kursowe, ale jedynie w zakresie, a w jakim zostało ono przedstawione przez bank.
Czytaj więcej»

V ACa 138/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2019-06-19

Data publikacji: 2019-09-20

trafność 63%

W oddziałach pozwanego banku dostępne były informatory o kredytach we frankach szwajcarskich. (...)Pozwany umożliwiał klientom założenie konta walutowego i spłacanie kredytu od razu we frankach szwajcarskich. (...)Mieli możliwość spłacania go w frankach szwajcarskich. (...)Sąd Okręgowy wskazał, że powodowie zawarli umowę kredytu denominowanego we franku szwajcarskim jako konsumenci.
Czytaj więcej»

I C 251/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Łomży

Data orzeczenia: 2021-12-14

Data publikacji: 2022-02-03

trafność 34%

Orzeczenie nieprawomocne

Konstrukcja kredytu była taka, że kwota w umowie była wyrażona we frankach szwajcarskich, ale kredyt miał zostać faktycznie wypłacony w złotych. Od kwoty zobowiązania wyrażonej w (...) miały być liczone odsetki, które miały być spłacone we frankach szwajcarskich. (...)W umowie bowiem wskazano wyłącznie, że kurs franka szwajcarskiego będzie ustalany wyłącznie o „Tabelę kursów” obowiązującą w Banku. (...)Wskazane w przedmiotowej umowie oprocentowanie LIBOR ma zastosowanie do kredytów denominowanych w (...) , a nie do waluty krajowej.
Czytaj więcej»

I C 1268/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-01-17

Data publikacji: 2022-05-04

trafność 40%

Powodowie już wcześniej posiadali kredyt hipoteczny, który był powiązany z walutą franka szwajcarskiego. (...)Powodowie nie otrzymali symulacji przedstawiającej jak może wyglądać rata kredytu przypadku dużej zmiany i wahania kursu franka szwajcarskiego. (...)Pracownicy pozwanego banku nie proponowali powodom, aby wypłata kredytu nastąpiłaby franku szwajcarskim. (...)Powyższe oznacza, że charakter zawartej między stronami umowy od początku dotyczył kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 1253/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-01-12

Data publikacji: 2023-02-02

trafność 35%

W kontekście zaproponowanej oferty kredytu denominowanego do waluty euro powodowie nie otrzymali historycznego kursu Euro. (...)Przechodząc do oceny argumentacji stron, w ocenie Sądu nie świadczyło o nieważności ww. umowy kredytu na podstawie art. 58 § 1 czy 2 k.c. samo w sobie ukształtowanie treści tej czynności prawnej jako kredytu denominowanego kursem waluty obcej. (...)(...)góry przewidzieć jaką wysokość kwoty kredytu i oprocentowania będzie musiał zwrócić (kwota kredytu) i zapłacić (oprocentowanie) w okresie(...)(...)ustalania kursu kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego, pozostawiających bankowi pełną swobodę w tym zakresie, zostali też obciążeni de facto ukrytą prowizją o niesprecyzowanej i zależnej jedynie od woli banku wysokości.
Czytaj więcej»

I C 1364/20

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-06-14

Data publikacji: 2022-08-23

trafność 26%

Powodowie zarzucili, że nie byli należycie informowani o ryzyku walutowym związanym z zaciąganym przez nich kredytem denominowanym do franka szwajcarskiego. (...)We wszystkich bankach, w których byli proponowano im kredyt powiązany z walutą franka szwajcarskiego. (...)Pracownik pozwanej informował powodów, że kredyt powiązany z frankiem szwajcarskim to bardzo dobry i bezpieczny kredyt, że związane jest z nim niskie oprocentowanie. (...)Redagując w taki sposób postanowienia umowne bank przyznał sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat pożyczki waloryzowanej (denominowanej) kursem CHF poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego oraz wartości spreadu walutowego.
Czytaj więcej»

I ACa 852/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-04-13

Data publikacji: 2022-08-31

trafność 38%

Uiszczali raty kredytu w złotych polskich, w wysokości zależnej od kursu sprzedaży franka szwajcarskiego, publikowanego w tabeli kursowej banku. (...)Pracownik banku nie przedstawił powodom symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego w okresie obowiązywania umowy kredytu. (...)Dla wielu kredytobiorców właśnie ta cecha kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego stanowiła największe zaskoczenie. (...)Sposób ustalania kursu franka szwajcarskiego w tabeli banku wpływał bezpośrednio na wysokość zobowiązania powodów.
Czytaj więcej»

I C 2674/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-02-10

Data publikacji: 2023-06-15

trafność 35%

Powódka udała się bezpośrednio do oddziału (...) S.A. z zamysłem zaciągnięcia kredytu skorelowanego z kursem franka szwajcarskiego. (...)W swoim przekonaniu utwierdził ją pracownik banku, który zapewniał, że waluta franka szwajcarskiego jest bezpieczna i stabilna. (...)Wspomniany wzrost ceny franka szwajcarskiego miał relatywne przełożenie na wysokość spłacanych przez kredytobiorcę rat. (...)Powódce wskazano jedynie, iż frank szwajcarski służy do wewnętrznych przeliczeń banku, ona zaś dostanie kwotę kredytu w złotówkach.
Czytaj więcej»

I ACa 853/21

uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-03-24

Data publikacji: 2023-04-24

trafność 36%

Po analizie ich sytuacji finansowej uzyskali oni informację, że w kredycie złotówkowym mogą uzyskać około 270.000 zł, a w kredycie waloryzowanym do franka szwajcarskiego – około 350.000 zł. (...)Pozwani zaczęli korzystać z możliwości spłaty rat we frankach szwajcarskich od marca 2013 r. (...)Przed zawarciem przez powodów umowy kredytu doradca klienta przedstawiał ofertę kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego jako korzystniejszą w stosunku do pozostałych ofert. (...)W sprawie została zawarta umowa o kredyt, indeksowany kursem franka szwajcarskiego (...) .
Czytaj więcej»