Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
8706

XXVIII C 15267/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-09-30

Data publikacji: 2024-11-29

trafność 3%

Orzeczenie nieprawomocne

Skorzystanie z nich w dniu dzisiejszym należy uznać za utrudnione – m.in. ze względu na możliwość powoływania się na tajemnice przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej»

XII Ko 83/24

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-11-14

Data publikacji: 2024-11-28

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)zwalniania ich z obowiązku zachowania tajemnicy w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego dotyczące w tym zakresie świadków.
Czytaj więcej»

II AKz 848/24

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2024-08-06

Data publikacji: 2024-11-26

trafność 56%

W ocenie Sądu Apelacyjnego, realia przedmiotowej sprawy nie dostarczają bowiem podstaw do uwzględnienia wniosku prokuratora o zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej. (...)Procedura zwolnienia adwokata z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej została natomiast uregulowana w art. 180 § 2 k.p.k. , zgodnie z którym może być on przesłuchiwany co do faktów objętych tą tajemnicą jedynie wówczas, gdy jest to(...)(...)W konsekwencji możliwość przeprowadzenia dowodu w oparciu o informacje objęte tajemnicą adwokacką musi poprzedzać ustalenie, iż w określonym przypadku interesy wymiaru sprawiedliwości rzeczywiście uzasadniają naruszenie chronionego ową tajemnicą interesu publicznego i prywatnego, natomiast(...)(...)Wobec powyższego, nie sposób zgodzić się ze skarżącym, by dobro wymiaru sprawiedliwości przemawiało za zwolnieniem adwokata P. K. z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej.
Czytaj więcej»

II AKz 1013/24

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2024-10-09

Data publikacji: 2024-11-26

trafność 53%

W ocenie sądu pierwszej instancji, zwolnienie z tajemnicy adwokackiej w tym zakresie jest niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości. (...)Zgodnie bowiem z art. 180 § 2 k.p.k. osoby obowiązane do zachowania określonej tajemnicy zawodowej, w tym w szczególności tajemnicy adwokackiej, mogą być przesłuchane co do faktów objętych tą tajemnicą tylko wtedy, gdy jest to(...)Mając powyższe w polu widzenia zauważyć trzeba, że Sąd Okręgowy zwalniając z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej adw. (...)Skoro zatem dla zwolnienia adwokata z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej spełnione muszą zostać wszystkie przesłanki określone dyspozycją przepisu art. 180 § 2 k.p.k. , to ich niespełnienie musi skutkować odstąpieniem od zwolnienia adwokata z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej.
Czytaj więcej»

II Kp 303/24

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2024-06-06

Data publikacji: 2024-11-26

trafność 43%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z treścią art. 180 § 2 kpk osoby obowiązane do zachowania tajemnicy notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, doradcy podatkowego, lekarskiej lub dziennikarskiej, mogą być przesłuchiwane co do faktów objętych tą tajemnicą tylko wtedy, gdy jest to(...)(...)Ustalenie tej niezbędności wymaga ponadto oceny, czy z punktu widzenia wagi sprawy oraz rodzaju i funkcji tajemnicy zawodowej określonego rodzaju dopuszczalne jest zwolnienie z tajemnicy (postanowienie SN z 19.05.2020 r., I KZ 8/20, OSNKW 2020/8, poz. 31). (...)W orzeczeniu zwalniającym z tajemnicy sąd musi ściśle określić zakres zwolnienia z tajemnicy zawodowej poprzez wskazanie konkretnej sprawy bądź czynu oraz okoliczności, o których zwolniony może zeznawać (K. Sychta [w:] Kodeks postępowania karnego. (...)Sprawdzenie okoliczności, co do której informacje posiada tylko osoba zobowiązana do zachowania tajemnicy zawodowej w celu osiągnięcia sprawiedliwości w pełni uzasadnia przełamanie tej tajemnicy.
Czytaj więcej»

II AKz 47/24

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2024-01-30

Data publikacji: 2024-11-26

trafność 59%

Niemniej jednak nie zawsze tajemnica adwokacka stanowi tajemnicę obrończą, która to ma szczególne znaczenie. (...)Osoba obowiązana do zachowania tajemnicy zawodowej ma prawo odmowy zeznań co do okoliczności objętych tajemnicą, natomiast obowiązek złożenia przez nią zeznań i ujawnienia tych okoliczności powstaje dopiero wtedy, gdy sąd (prokurator) zwolni ją od obowiązku zachowania tej tajemnicy. Tajemnica obrończa natomiast ma charakter bezwzględny. (...)Przechodząc dalej do rozważenia kwestii samej tajemnicy zawodowej należy wskazać, że po myśli art. 180 § 2 kpk osoby obowiązane do zachowania tajemnicy m.in. adwokackiej, mogą być przesłuchiwane co do faktów objętych tą tajemnicą tylko wtedy, gdy jest to(...)
Czytaj więcej»

II AKz 153/24

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2024-02-13

Data publikacji: 2024-11-26

trafność 49%

(...)zgody na wykorzystanie dokumentów zawierających tajemnicę doradcy podatkowego, tajemnicę radcy prawnego i tajemnicę adwokacką znajdujących się w 4 zestawach dokumentów. (...)Odnosząc się do zaskarżonego postanowienia należy stwierdzić, że Sąd Okręgowy prawidłowo ustalił, że prokurator we wniosku winien właściwie odnieść się do materiału dowodowego poprzez wyszczególnienie konkretnych dokumentów, w zakresie których wnioskuje o zwolnienie z tajemnicy zawodowej. Zbyt ogólnikowe wskazanie dokumentów może prowadzić do nadużycia w postaci dopuszczenia w sprawie dowodu z dokumentu objętego tajemnicą, choć nie miałoby to żadnego znaczenia dla postępowania. (...)(...)należy wydanie postanowienia o uchyleniu tajemnicy zawodowej konkretnej osoby wskazanej we wniosku, w tym tajemnicy radcy prawnego, poprzez wyrażenie zgody(...)dokumenty te zawierają dane objęte tajemnicą zawodową (radcy prawnego, adwokata, notariusza),(...)
Czytaj więcej»

II AKz 246/24

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2024-04-03

Data publikacji: 2024-11-26

trafność 57%

Zakres tajemnicy adwokackiej wyznacza art. 6 ustawy z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze . Zgodnie z tym przepisem adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej, a obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie. (...)Gwarancję przestrzegania na gruncie przepisów postępowania karnego szeroko rozumianej tajemnicy adwokackiej stwarza art. 180 § 2 k.p.k. , obejmujący swoim zakresem wszystkie te fakty, o których dowiedział się adwokat udzielając porady prawnej, a które nie stanowią tzw. tajemnicy obrończej. (...)Powoduje to, że możliwość przeprowadzenia dowodu w oparciu o informacje objęte tajemnicą musi być zawsze poprzedzona wnikliwą(...)rzeczywiście uzasadniają naruszenie chronionego przez tajemnicę adwokacką interesu publicznego i prywatnego.
Czytaj więcej»

IX P 464/23

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2024-11-20

Data publikacji: 2024-11-26

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Poza tym powód musiał posiadać aktualne badania lekarskie oraz szkolenia BHP w zakresie objętym umową, zachowania w tajemnicy danych osobowych oraz sposobów ich zabezpieczania.
Czytaj więcej»

XXIV C 522/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-01-25

Data publikacji: 2024-11-25

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)miała być przeprowadzona w ścisłej tajemnicy, doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem powódki. (...)Transakcja miała być utrzymana w ścisłej tajemnicy, zaś przelane środki miały być wkrótce zwrócone.
Czytaj więcej»