Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4228

XVII AmE 64/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-10-09

Data publikacji: 2016-04-25

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

W myśl art. 56 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo energetyczne (Dz. (...)(...)obrotu gazem płynnym oraz benzyną lotniczą, obowiązany jest posiadać stosowną koncesję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. (...)Przedstawienie przez stronę dowodu w celu wykazania określonych twierdzeń o faktach, z których wywodzi ona korzystne dla siebie skutki, nie jest jej prawem czy obowiązkiem procesowym, lecz ciężarem procesowym, wynikającym i zagwarantowanym przepisami prawa, przede wszystkim w jej własnym interesie. (...)Co do zasady jest to bowiem odpowiedzialność obiektywna, która wynika z faktu samego naruszenia norm Praw energetycznego.
Czytaj więcej»

XVI GC 1266/14

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-07-27

Data publikacji: 2017-10-17

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

Podstawą wydania Rozporządzenia była treść art. 135 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. (...)Przepis ten stosuje się przy tym odpowiednio, na podstawie § 143 rozporządzenia, do aktów prawa miejscowego. (...)Upływ terminu zawitego nie może zatem być hamowany przez art. 5 KC , ponieważ czas po prostu upływa, a wygaśnięcie uprawnień z mocy prawa w następstwie tego upływu nie może być uznane za wykonywanie prawa podmiotowego.
Czytaj więcej»

XVI GC 540/14

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-07-27

Data publikacji: 2017-10-17

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

Rozporządzenia. (okoliczność bezsporna) Na skutek m.in. zmiany w 2009 r. procedur operacji lotniczych na kierunku północno-zachodnim ( M.(...)(...)Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. (...)Przepis ten stosuje się przy tym odpowiednio, na podstawie § 143 rozporządzenia, do aktów prawa miejscowego. (...)Upływ terminu zawitego nie może zatem być hamowany przez art. 5 KC , ponieważ czas po prostu upływa, a wygaśnięcie uprawnień z mocy prawa w następstwie tego upływu nie może być uznane za wykonywanie prawa podmiotowego.
Czytaj więcej»

XIII GC 1704/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Data orzeczenia: 2019-11-28

Data publikacji: 2020-02-13

trafność 13%

Istotność:

Teza orzeczenia: Brak zainteresowania sprawami spółki nie jest okolicznością wyłączającą odpowiedzialność członka zarządu - art. 299 par. 2 k.s.h. ustanowiony jest w celu ochrony wierzycieli
Wskazać także należy na podstawie załączonych przez pozwaną biletów lotniczych, iż pobyt pozwanej poza granicami kraju (w A. ) nie był stały, bowiem były okresy w których pozwana przebywała w Polsce, a zatem miała możliwość osobistej kontroli nad działalnością spółki. Zauważyć również należy, że bilety lotnicze były rozliczane przez spółkę oraz jak zeznała pozwana przebywając w A. pracowała na rzecz spółki zatem pobyt pozwanej był związany z działalnością spółki. (...)Choć koszty procesu stanowią jeden z nieodłącznych elementów postępowania cywilnego ( art. 98 i nast. ), to niewątpliwie należą do dziedziny prawa publicznego i są normowane w kodeksie postępowania cywilnego - akcie prawa publicznego - w sposób samodzielny, autonomiczny i wyczerpujący. Prawo procesowe (publiczne) określa więc źródło i czas powstania żądania zwrotu kosztów procesu.
Czytaj więcej»

I C 976/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-04-25

Data publikacji: 2024-06-17

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

Uchwałą nr (...) z dnia 24 października 2011 roku zmieniającą uchwałę w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego (...) w W. , Sejmik(...)(...)Zarządcą Portu Lotniczego (...) w W. było Przedsiębiorstwo Państwowe (...) , które następnie został przekształcone w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa pod firmą (...) S.A. (okoliczność bezsporna, ponadto KRS: k. 1537). (...)Ochrona przed hałasem w budynkach” z zakresu izolacyjności akustycznej, dla stanu, gdyby nie było OOU. Poziom hałasu związany z działalnością pozwanego nie wykraczałby poza wartości dopuszczalne określone prawem. (...)Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie powołanych wyżej dokumentów, których prawdziwość i wiarygodność nie budziła wątpliwości Sądu oraz na podstawie znanych Sądowi również z urzędu wyżej wskazanych aktów prawa miejscowego.
Czytaj więcej»

I Ns 268/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim

Data orzeczenia: 2015-10-08

Data publikacji: 2018-04-27

trafność 13%

Istotność:

Zdjęcie lotnicze uzyskane z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej okazało się nieprzydatne dla sprawy, bowiem nie widać na nich przebiegu ogrodzeń. (...)Trzeba jednak pamiętać, że prawo własności jest najsilniejszym prawem majątkowym. Zasadą konstytucyjnie określoną – od której tylko wyjątkowo wprowadza się odstępstwa – jest nienaruszalność prawa własności. (...)W sprawie pozostały nierozliczone wydatki w kwocie 44,14 zł, związane z pozyskaniem zdjęć lotniczych.
Czytaj więcej»

I ACa 1027/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2013-11-07

Data publikacji: 2014-10-14

trafność 13%

Wówczas przed każdą podróżą lotniczą miał zwyczaj sporządzania testamentu, a następnie niszczenia go po szczęśliwym powrocie. Jeden z takich testamentów spadkodawca sporządził w 2002 r. na lotnisku przed podróżą lotniczą z B. B. (1) dookoła świata. (...)Terminy z art. 929 k.c. mają bowiem charakter terminów zawitych z zakresu prawa materialnego, stąd też do ich biegu nie można stosować, nawet w drodze ostrożnej analogii, przepisów o terminach przedawnienia (wyr. (...)Okoliczność, że zeznania te złożone zostały pod przyrzeczeniem nie jest doniosła, skoro i zapewnienie pozwanej w sprawie spadkowej, posiada w świetle prawa podobny charakter.
Czytaj więcej»

IX C 692/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Opolu

Data orzeczenia: 2016-03-30

Data publikacji: 2017-08-28

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

W hotelu zastępczym spędziła prawie połowę zaplanowanego urlopu (3 dni). (...)Hotel (...) zgodnie z ofertą katalogową był położony ok. 2,5 km od centrum P. ok. 2 km od sklepów, barów i restauracji przy drodze lokalnej ok. 5 km od ciepłych źródeł T. ok. 28 km od portu lotniczego w K. i posiadać przystanek autobusowy przed hotelem. (...)Zgodnie z ofertą katalogową hotel (...) znajdował się ok. 350 m od centrum L. ok. 2 km od sklepów, barów restauracji, przy drodze lokalnej ok. 2,5 km od miasta K. ok. 25 km, od portu lotniczego w K. z przystankiem autobusowym oddalonym od hotelu o 200 m. (...)(...)prawomocnie postępowania, nie jest pozbawiony prawa dowodzenia okoliczności mających znaczenie dla rozstrzygnięcia o jego prawach, choćby analogiczne okoliczności były już ustalone w poprzednim postepowaniu, w którym nie był stroną.
Czytaj więcej»

I ACa 63/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2019-07-19

Data publikacji: 2019-10-14

trafność 13%

Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. (...)Powód zlecił opracowanie procedur startów i lądowania dla trzech wariantów lokalizacji lotniska biegłemu do spraw lotniczych. (...)Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. (...)Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.
Czytaj więcej»

IV P 28/16

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Sandomierzu

Data orzeczenia: 2017-05-29

Data publikacji: 2017-06-28

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Powódka ukończyła studia na kierunku administracja na Wydziale Prawa i Administracji (...) w L. (6 lipca 2005r.) legitymuje się wykształceniem wyższym magisterskim. (...)Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop nie jest zależne ani od sposobu, ani od przyczyn ustania stosunku pracy. (...)W niniejszej sprawie w ocenie Sądu w pierwszej kolejności wskazać należy, że powódce w całym okresie zatrudnienia w pozwanym zakładzie pracy, z wyjątkiem 2015r., przysługiwało prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. (...)Swoje twierdzenia odnoście tych faktów powódka udowodniła swoimi własnymi zeznaniami jak też zeznaniami świadków w osobach: K. S. oraz A. P. , a także wydrukami rezerwacji lotniczych i z korespondencji mailowej.
Czytaj więcej»