Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4228

I C 548/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Brzesku

Data orzeczenia: 2016-12-16

Data publikacji: 2018-03-26

trafność 14%

Istotność:

Jednocześnie Urząd Gminy pouczył powódkę o możliwości dochodzenia ochrony swoich praw przez sądem. (...)Sądu, oraz zdjęcia lotnicze obrazowały wygląd szlaku na przestrzeni kilku lat. (...)Z kolei na zdjęciu lotniczym z 2003 r widać, że szlak jest bardziej zarośnięty niż na zdjęciach z roku 1997 i 2012, co potwierdza, że w latach 2006-2007 nastąpiło utwardzenie nawierzchni tego szlaku. (...)Celem roszczenia negatoryjnego jest położenie kresu takiej bezprawnej ingerencji i usunięcie stanu naruszającego własność (por.: T. Dybowski „Ochrona własności w polskim prawie cywilnym.
Czytaj więcej»

I Ns 659/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Brzesku

Data orzeczenia: 2016-10-17

Data publikacji: 2017-07-28

trafność 14%

Istotność:

Nadto domagała się zasądzenia od uczestnika H. M. kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego według norm prawem przepisanych. (...)Mapa zasadnicza w skali 1:2000 została wykonana w latach 1974 – 1978 metodą pomiaru fotogrametrycznego na podstawie zdjęć lotniczych odpowiednio przetworzonych i uczytelnionych. (...)Przy tworzeniu mapy zasadniczej nie dokonywano pomiaru bezpośredniego tych budynków gospodarczych, które istniały na tych działkach, te budynki zostały wrysowane na podstawie uczytelnionego zdjęcia lotniczego. (...)SN z dnia 21 stycznia 1997 r., I CKU 12/97, Prok. i Prawo – dodatek 1997/5/29 oraz post.
Czytaj więcej»

II Ca 219/21

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2021-05-14

Data publikacji: 2021-08-09

trafność 14%

Istotność:

H. i M. małżonkowie B. nabyli od K. W. prawo własności nieruchomości rolnej położonej w S. , o powierzchni 2,87 ha, oznaczonej jako działki nr (...) , dla której była prowadzona księga wieczysta nr (...) , a od F. M. nabyli prawo własności budynku mieszkalnego usytuowanego na tej nieruchomości. (...)Z kolei, zdjęcia lotnicze przedstawiające nieruchomości o spornych granicach w różnych okresach, począwszy od lat 70-tych XX-go wieku w sposób jednoznaczny nie przesądzają o zakresie posiadania działek, co w ocenie Sądu Rejonowego wynika z niewielkich rozmiarów sporu granicznego. (...)Mapa ewidencji gruntów wsi S. została opracowana metodą fotogrametryczną na podstawie zdjęć lotniczych w skali 1:5000. (...)Przyznanie preferencji jedynie interesom uczestników legalizowałoby ich prawo do całości zaoranego przez nich gruntu, naruszając zasady współżycia społecznego, bez poszanowania uprawnień właściciela sąsiedniej nieruchomości.
Czytaj więcej»

V Pa 9/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Legnicy

Data orzeczenia: 2013-02-14

Data publikacji: 2013-03-15

trafność 14%

Stosownie do ustaleń Sądu, powód ukończył Technikum Mechaniczne o kierunku budowa silników spalinowych lotniczych, Wyższą Szkołę (...) w Z. na kierunku wychowanie techniczne oraz studia podyplomowe: Matematyka z Informatyką i Stosowaniem Technik Komputerowych. (...)Nadto wskazano, że zakres pełnomocnictwa obejmuje uprawnienia wynikające z przepisów prawa pracy oraz że ochronie podlegają członkowie Prezydium Komisji Międzyzakładowej (3 osoby). Zgodnie z uchwałą, zakres pełnomocnictwa obejmuje uprawnienia wynikające z przepisów prawa pracy wynikające z ogólnie obowiązujących przepisów prawa pracy. (...)Posiadana przez niego specjalność z zakresu budowy silników spalinowych lotniczych jest u strony pozwanej nieprzydatna, bowiem szkoła kształci w dwóch kierunkach, technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych.
Czytaj więcej»

I ACa 51/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-04-26

Data publikacji: 2013-10-22

trafność 14%

Powód został wypisany z pozwanego szpitala na własną prośbę bez dolegliwości bólowych w dniu 13 listopada 2008 r., gdyż miał już wykupiony bilet lotniczy do Irlandii, do swojej córki. (...)W dniu 12 marca 2010 r. powodowi odmówiono prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. (...)Podkreślenia wymaga, co wskazali również biegli w swej opinii, iż powód wypisany został ze szpitala zasadniczo w dobrym stanie, z prawie całkowicie wygojoną raną. (...)Roszczenie o zadośćuczynienie przewidziane w art. 445 k.c. oraz roszczenie o zadośćuczynienie będące następstwem zawinionego naruszenia praw pacjenta mają odrębny charakter.
Czytaj więcej»

I Ns 884/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Kwidzynie

Data orzeczenia: 2018-07-30

Data publikacji: 2021-03-19

trafność 14%

Istotność:

Teza orzeczenia: Organ dokonujący rozgraniczenia ma obowiązek stosować kryteria w kolejności określonej ustawą. Przepis art. 153 kc określa kryteria rozgraniczenia, a także kolejność w jakiej powinny być stosowane.
W 1976 r. na podstawie zdjęć lotniczych została założona mapa zasadnicza w skali 1 : 5000. (...)Wnioskodawcy domagali się ustalenia w jakich granicach przysługuje im prawo własności działki nr (...) . (...)Wskazano także, że w 1976 r. na podstawie zdjęć lotniczych została założona mapa zasadnicza w skali 1 : 5000. (...)Wobec tego prawo własności małżonków S. , a także granica działki nr (...) , nie rozciąga się na ten budynek.
Czytaj więcej»

XII C 1203/14

zarządzenie, wyrok

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-02-11

Data publikacji: 2020-03-06

trafność 14%

Istotność:

Pozwany zarzucił biegłemu również, że nie wyjaśnił metody jaką posłużył się przy wydzielaniu fragmentów odpowiadającym operacjom lotniczym z zarejestrowanego sygnału akustycznego, co uniemożliwiło jej zweryfikowanie. (...)Biegły wskazał, że wziął pod uwagę stan określony na rok 2034 z uwagi na to, że granice obszaru ograniczonego użytkowania zostały wyznaczone na ten stan przy określonej liczbie operacji lotniczych – 120 dla pory dnia i 12 operacji dla pory nocnej. (...)Biegły również wyjaśnił, iż do opinii nie została zastosowana norma (...) ponieważ jest ona stosowana tylko do hałasu związanego ze źródłami wewnątrz budynku oraz z lokalami użytkowymi i nie ma możliwości aby ją wykorzystać do hałasu powiązanego z portem lotniczym. (...)Nr 68, poz. 449) - stają się aktami prawa miejscowego.
Czytaj więcej»

I C 419/18

zarządzenie, wyrok, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku

Data orzeczenia: 2021-06-28

Data publikacji: 2021-09-06

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Jeżeli zatem strona dochodzi roszczeń odszkodowawczych w związku z ustanowieniem obszaru ograniczonego użytkowania, to rozmiar szkody, a w konsekwencji wysokość odszkodowania, powinny być ustalone w taki sposób, aby uwzględniały wyłącznie okoliczność wejścia w życie aktu ustanawiającego taki obszar.
W ocenie Sądu, opinia została sporządzona zgodnie z zasadami wiedzy, w sposób prawem nakazany, jest jasna, wewnętrznie spójna, pełna oraz rzetelna. (...)Zdaniem Sądu Najwyższego dotyczy to bez wątpienia innych przyczyn zmian wartości nieruchomości niż objęte treścią art. 129 ust. 2 Prawo ochrony środowiska. (...)Na skutek wejścia tego aktu w życie, dochodzi do zawężenia granic prawa własności. (...)Niepodobna podzielić stanowiska, że w odbiorze potencjalnych nabywców, akt prawa miejscowego o utworzeniu (...) , otwierający, przynajmniej potencjalnie, legalną drogę do zwiększenia operacji lotniczych, nie wpływa na zmniejszenie wartości nieruchomości.
Czytaj więcej»

III Ca 1105/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2022-10-24

Data publikacji: 2022-12-22

trafność 14%

Impreza turystyczna została odwołana przez organizatora w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego i wstrzymania komunikacji lotniczej z Polski. (...)W wyroku tym Trybunał oświadczył, że prawo unijne tworzy nie tylko obowiązki dla krajów UE, ale także prawa dla obywateli. W efekcie osoby otrzymują prawa i mogą bezpośrednio powoływać się na normy europejskie przed sądami krajowymi i wspólnotowymi. Bezpośredni skutek prawa europejskiego może mieć charakter horyzontalny i wertykalny.
Czytaj więcej»

II AKa 49/16

uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2016-06-03

Data publikacji: 2017-11-20

trafność 14%

Przy czym pomimo skorzystania z prawa do odmowy składania zeznań, Sąd Okręgowy odczytał na rozprawie protokoły z przesłuchania ww. świadka przeprowadzonego 11 marca 2011 r. w toku postępowania przygotowawczego. (...)Marginalnie zauważyć trzeba, że sama skarżąca w uzasadnieniu do wywiedzionej apelacji nie wskazała, aby wskazane przez nią w zarzucie naruszenia przepisów prawa procesowego mogło mieć jakikolwiek wpływ na treść wydanego orzeczenia. (...)Tym samym nie sposób przyjąć, aby Sąd Okręgowy miał pozbawić oskarżonego, jak stwierdził obrońca w apelacji, prawa do obrony w wyniku nieuprzedzenia o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej na popełnienie czynu w formie sprawczej innej niż podżeganie czy pomocnictwo. (...)Uzasadniony okazał się natomiast podniesiony przez obrońcę K. Ł. zarzut naruszenia przepisów prawa materialnego, tj. art. 56 ust. 3 u.p.n.
Czytaj więcej»