Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4290

XII C 8/16

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-04-28

Data publikacji: 2020-05-28

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Pozwany wskazał, iż nastąpił spadek operacji lotniczych, który będzie utrzymywał się w następnych latach. (...)Nr 68, poz. 449) - stają się aktami prawa miejscowego. (...)Niezasadny okazał się również zgłoszony przez pozwanego zarzut nadużycia przez powódkę prawa ( art. 5 kc ). (...)Stosowanie art. 5 kc nie może bowiem prowadzić do uchylenia bądź zmiany obowiązujących przepisów prawa (orz.
Czytaj więcej»

XII C 463/14

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2017-06-28

Data publikacji: 2017-08-23

trafność 16%

Prawo ochrony środowiska (t. jedn. opubl. (...)Z kolei od 2008 r. jest ono gotowe do obsługi ruchu lotniczego w strefie S. . (...)Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity: Dz. (...)H. W. ” zakłada stopniowy rozwój działalności lotniska i zwiększenie liczby operacji lotniczych aż do roku 2034 r., kiedy to prognozowana w raporcie liczba operacji lotniczych dla pory dziennej ma wynieść 120 , a dla pory nocnej 12 .
Czytaj więcej»

V Ca 242/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-12-19

Data publikacji: 2020-01-27

trafność 16%

W uzasadnieniu wskazał, że posiadał wykupiony bilet lotniczy na trasie W. - W. - C. oraz powrotny na dzień 28 grudnia 2014 r. na trasie C. — W. - W. w klasie ekonomicznej. (...)Przez fakty, w rozumieniu art. 6 k.c. należy rozumieć wszelkie okoliczności, z którymi normy prawa materialnego wiążą skutki prawne, w tym powstanie i treść stosunku prawnego. (...)Natomiast o tym co strona powinna udowodnić w konkretnym procesie decyduje przede wszystkim przedmiot sporu, prawo materialne regulujące określone stosunki prawne oraz prawo procesowe normujące zasady postępowania dowodowego(...)(...)Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Zarzuty pozwanego, co do naruszenia przepisów prawa procesowego były uzasadnione.
Czytaj więcej»

III Ca 461/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2018-04-25

Data publikacji: 2018-06-11

trafność 16%

Istotność:

Mapa sytuacyjno-wysokościowa będąca rezultatem tych prac została wykonana w oparciu o zdjęcia lotnicze i pomiar sytuacyjny w terenie, który odzwierciedlił z bardzo dużą dokładnością stan istniejący w terenie. (...)Biegły w swojej opinii wskazał nadto, że podstawą do założenia ksiąg wieczystych i wskazania zakresu prawa własności były pomiary dokonane przez inż. (...)Ewentualne pomiary dokonywane przed tą datą nie miały zatem wpływu na zakres prawa własności wówczas ujawniony. (...)Zarówno stwierdzenie braku rozbieżności co do położenia budynku w stosunku do ulicy, jak i stwierdzenie dotyczące ustalenia prawa własności, w sposób jednoznaczny w ocenie Sądu Okręgowego wskazuje, że w tym okresie nie nastąpiły żadne zmiany mogące spowodować zmianę stanu własności na gruncie.
Czytaj więcej»

I C 421/18

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku

Data orzeczenia: 2019-12-17

Data publikacji: 2021-11-10

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Jako podstawę prawną swoich roszczeń powódka wskazała art. 129 ust. 2 w zw. z art. 136 ust. 2 ustawy – Prawo ochrony środowiska. (...)Z treści tego opracowania wynika, że jego przedmiotem była „wyłącznie problematyka hałasu lotniczego i jego wpływu na wartość nieruchomości położonych w obszarze jego oddziaływania” (k. 390). (...)Ponadto – jak wskazano wyżej – Sąd nie miał wątpliwości co do zgodności tej opinii z przepisami prawa oraz zastosowaną metodologią. (...)Z tych przyczyn Sąd na podstawie art. 129 ust. 2 ustawy – Prawo ochrony środowiska a contario oddalił powództwo, o czym orzeczono w pkt I wyroku.
Czytaj więcej»

I ACa 588/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2012-11-09

Data publikacji: 2013-03-04

trafność 16%

Na podstawie tego przepisu Skarb Państwa nie może ponosić odpowiedzialności za wydanie niezgodnych z prawem aktów prawnych. (...)Powód skazany został przez sąd niemiecki za przestępstwo pospolite, biorąc pod uwagę, iż normy prawa międzynarodowego za takie traktują uprowadzenie samolotu pasażerskiego i wprowadzenie zagrożenia w ruchu lotniczym, jakie takie uprowadzenie powoduje. (...)Apelujący powołał się na art. 77 Konstytucji RP , który gwarantuje, że każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej. (...)Okoliczność, że wprowadzenie stanu wojennego było nielegalne, nie upoważniała powoda do przekroczenia granicy państwa w sposób wprowadzający zagrożenie w ruchu lotniczym.
Czytaj więcej»

XV GC 1409/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-10-27

Data publikacji: 2016-11-08

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. (...)Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki ( art. 509 § 2 k.c. ). Przedmiotem przelewu może być co do zasady wierzytelność istniejąca, którą cedent może swobodnie rozporządzać (tak też E. Ł. , (...) prawa cywilnego , t. (...)W zbadanych przez biegłego i wybranych losowo wypożyczalniach stawki czynszu najmu wahały się od 100 złotych do 170 złotych netto za 1 dobę, przy tym analiza ta nie objęła stawek stosowanych przez duże wypożyczalnie sieciowe działające w obrębie portów lotniczych i hoteli.
Czytaj więcej»

V Ca 446/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-04-15

Data publikacji: 2020-07-13

trafność 16%

Sąd Okręgowy nie przeprowadzając postępowania dowodowego i nie zmieniając ustaleń faktycznych zważył co następuje: Apelacja pozwanego, jako bezzasadna, nie mogła odnieść pożądanego rezultatu i doprowadzić do wzruszenia zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego, który odpowiada prawu. (...)Taka ocena dokonywana jest na podstawie wiedzy i doświadczenia życiowego sądu, a ponadto powinna uwzględniać wymagania prawa procesowego oraz reguły logicznego myślenia,(...)(...)Nie budzi wątpliwości Sądu odwoławczego, że umowa cesji, na podstawie której powód nabył dochodzoną wierzytelność zawierała wszystkie niezbędne elementy (określone były strony umowy, wierzytelność za pomocą oznaczenia linii lotniczej, numeru i daty lotu oraz(...)
Czytaj więcej»

III Ca 24/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2021-04-30

Data publikacji: 2021-12-22

trafność 16%

Uzasadniając żądanie twierdziła, że pozwany zobowiązał się do przewozu lotniczego powódki na trasie krótszej niż(...)(...)Zarzucił przy ferowaniu wyroku naruszono przepis prawa procesowego, tj. regulację art. 233(...)(...)Reasumując zaskarżony wyrok odpowiada prawu i dlatego apelację jako bezzasadną oddalono w oparciu o przepis art. 385 k.p.c. w związku z art. 13 § 2 k.p.c.
Czytaj więcej»

VI Ka 320/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2014-07-22

Data publikacji: 2014-08-14

trafność 16%

Oskarżony popadał już niejednokrotnie w konflikt z prawem, a wymierzane mu kary okazywały się nieskuteczne w zakresie indywidualnego oddziaływania, czyli celu wychowawczego, dlatego nie sposób uzasadniać, że kara łagodniejszego rodzaju niż izolacyjna spełni swe cele. (...)(...)art. 210 ust. 3 ustawy Prawo lotnicze , art. 37 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt , czy w art. 43 1 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi .
Czytaj więcej»