Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I ACa 1701/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2016-03-04

Data publikacji: 2016-05-04

trafność 23%

Istotność:

Sąd Okręgowy ustalił w szczególności, że matka powoda K. P. zmarła w wyniku katastrofy lotniczej samolotu, która miała miejsce dnia 13 listopada 2011 r. (...)Nadto, zdaniem skarżącego, Sąd Okręgowy pominął także i to, że katastrofa lotnicza, w której zginęła mama powoda, miała wymiar medialny. (...)Skarżący podniósł także zarzut mającego wpływ na treść wyroku naruszenia prawa procesowego – art. 100 k.p.c. poprzez wadliwe przyjęcie, iż powód wygrał sprawę jedynie w 7%. (...)Trudno natomiast uznać, że obraźliwe komentarze pod adresem ojca powoda publikowane w internecie stanowią normalne następstwo zaistnienia wypadku lotniczego.
Czytaj więcej»

I AGa 191/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2018-10-01

Data publikacji: 2019-08-21

trafność 7%

Istotność:

(...)oparciu o zarzuty naruszenia przepisów prawa procesowego i prawa materialnego, a mianowicie: 1) art. 233 § 1 k.p.c. (błąd w ustaleniach faktycznych) i przyjęcie, że w dniu 19 maja 2012 r. (...)Odróżnić bowiem trzeba prawa i obowiązki podmiotów związanych umową konsorcjum od praw i obowiązków stron umowy wykonawczej. (...)Prawo upadłościowe (t. jedn. (...)Naruszało to nie tylko zasady wynikające z umowy wykonawczej i umowy konsorcjum, ale, i to przede wszystkim, z przepisów prawa upadłościowego .
Czytaj więcej»

I ACa 1544/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-03-02

Data publikacji: 2017-06-28

trafność 21%

Istotność:

Prawo ochrony środowiska . (...)Nowe okoliczności nie mogą więc ograniczać się do wskazania na wydanie aktu prawa miejscowego, w tym wprowadzenie nowej(...)okolicy od wielu lat portu lotniczego, jeżeli nie wpływa to bezpośrednio na sposób dopuszczalnego korzystania z konkretnej nieruchomości. (...)Powoływane były argumenty związane z nasilaniem hałasu w ostatnich latach wskutek znacznego zwiększenia natężenia ruchu lotniczego na tym obszarze. (...)Nie może być także łączone z ustanowieniem obszaru ograniczonego użytkowania dla portu lotniczego.
Czytaj więcej»

I ACa 1047/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-09-16

Data publikacji: 2017-05-25

trafność 4%

Istotność:

(...)należało uzgodnić z Szefostwem Wojsk Lotniczych i O. Powietrznej. (...)(...)przebicia następowały przy 230 V prawie w każdym żłobku – spowodowane to było poprzecinaniem izolacji żłobkowej, po czym zauważono poprzesuwanie blach stojana (było to prawie niewidoczne) i okazało się, że pomiędzy stojanem i blachami były nierówne szczeliny. (...)Niezasadny jest zarzut naruszenia prawa materialnego - art. 636 k.c. przez uznanie, że powódce przysługiwało prawo do odstąpienia od umowy, w(...)(...)Korzystała także z wiedzy i doświadczenia zawodowego ojca, posiadacza praw patentowych, będącego jej pełnomocnikiem w prowadzonej działalności i przy realizacji umowy z pozwanym.
Czytaj więcej»

III AUa 381/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-05-18

Data publikacji: 2023-11-21

trafność 6%

Istotność:

Musi natomiast respektować takie prawa człowieka i podstawowe swobody, jak prawo do należytego procesu, prawo do wysłuchania czy prawo do obrony, oraz stosować je także wobec tych osób, które same ich nie stosowały, gdy były u władzy”. (...)Wprowadzenie drastycznych rozwiązań w zakresie praw emerytalnych i rentowych godzi w zasadę ochrony praw nabytych, która zakazuje arbitralnego znoszenia lub ograniczania praw podmiotowych przysługujących jednostce”. (...)Ustanowienie odpowiedzialności tylko z przyczyn przynależności do określonych instytucji i formacji pozostaje w opozycji z zasadami rządów prawa, także do prawa do sądu bezstronnego i niezawisłego. (...)Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych nie ma zastosowania do praw nabytych niesłusznie lub niegodziwie, a także praw nie mających oparcia w założeniach obowiązującego w dacie orzekania porządku konstytucyjnego.
Czytaj więcej»

I ACa 848/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2016-11-22

Data publikacji: 2017-03-10

trafność 18%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1/ Termin o którym mowa w art. 129 prawo o ochronie środowiska należy uznać za termin zawity, w którym strona powinna wystąpić z roszczeniem. jednakże do zachowania prawa dochodzenia roszczeń przed sądem wystarczające jest zgłoszenie przez poszkodowanego żądania obowiązanemu do naprawienia szkody. 2/ Prawo do dochodzenia roszczenia przed (...)
Ponadto podniesiono, że upłynął 2 letni termin zawity na wystąpienie z roszczeniem o którym mowa w art.129 ust 2 ustawy „prawo o ochronie środowiska”. (...)(...), zarządzanego przez (...) Port Lotniczy (...) Sp. z o.o.” (zwanej dalej „uchwałą”), na mocy której utworzono strefę ograniczonego użytkowania dla lotniska K. , zarządzanego przez (...) Port Lotniczy (...) Sp. z o.o.”. (...)I, III, IV i V i zarzucając: I. naruszenie przepisów prawa materialnego a to art. 129 ust. 4 w zw. z art. 136 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.
Czytaj więcej»

III AUz 46/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2014-05-30

Data publikacji: 2014-06-11

trafność 19%

Istotność:

Kontrola instancyjna doprowadziła bowiem do wniosku, że zapadłe rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego odpowiada prawu. Należy wskazać, że zgodnie z art. 98 § 1 k.p.c. strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). (...)(...)skorzystania przez zainteresowaną z transportu lotniczego. Mimo więc tego, że zainteresowana niewłaściwie udokumentowała koszt przelotu, gdyż nie przedłożyła biletów lotniczych, a w kopii faktury VAT(...)
Czytaj więcej»

II AKa 334/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2017-05-09

Data publikacji: 2018-02-07

trafność 9%

Istotność:

Obrońca oskarżonego R. B. zaskarżyła wyrok w części skazującej oskarżonego zarzucając mu: I. obrazę przepisów prawa procesowego mającą wpływ na treść(...)§ 3 kpk poprzez naruszenie prawa do obrony oskarżonego wynikające z(...)(...)Nie doszło w przedmiotowej sprawie do naruszenia prawa oskarżonego do obrony, tj. przepisu art.6 kpk , jak również do obrazy art.2 § 2 kpk , art.5 kpk czy też art.7 kpk . (...)Sąd ten ma bowiem nie tylko prawo ale i obowiązek zapoznania się z całością akt sprawy i dopiero wówczas, w ramach zakreślonych prawem sformułować wnioski co do trafności zaskarżonego orzeczenia. (...)Uwzględniając zarzut apelującego oskarżyciela publicznego dotyczący obrazy prawa materialnego (pkt II apelacji) sąd(...)
Czytaj więcej»

IV RC 1161/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2015-11-30

Data publikacji: 2016-01-18

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: uwzględniono częściowo
Sąd dokonał podziału majątku w ten sposób, że przyznał E. L. (1) w całości spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz zasądził od niej na rzecz W. L. tytułem wyrównania udziału w majątku wspólnym kwotę 153.100 zł płatną w dwóch ratach. (...)W wyniku dokonanego w 2011 roku podziału majątku wspólnego E. i W. L. powódce przyznano spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, w którym nadal zamieszkuje. (...)Z umowy wynika, że pracodawca gwarantuje pozwanemu zakwaterowanie wraz z dostawą energii elektrycznej i wody, bilety lotnicze z kraju do K. ,(...)(...)Sąd oparł się na treści dokumentów urzędowych załączonych do akt sprawy, gdyż zostały one sporządzone przez uprawnione do tego organy, w sposób przepisany prawem.
Czytaj więcej»

V RC 345/18

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-11-19

Data publikacji: 2019-08-28

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: ustalenie kwoty alimentów
Ponadto pozwany ponosi koszty biletów lotniczych córki A. z Belgii do Polski po ok. 1100 zł 3-4 razy do roku i utrzymuje ją podczas jej pobytu u niego (k. 113). (...)Zgodnie z utrwaloną w orzecznictwie zasadą „dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami i to zarówno wtedy, gdy żyją z nimi wspólnie, jak i wtedy, gdy żyją oddzielnie.
Czytaj więcej»