Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

VI ACa 749/13

wyrok

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-12-20

Data publikacji: 2014-04-30

trafność 12%

Istotność:

(...)z zaleceniami lekarza 5 przewozu lotniczego wykonywanego przez przewoźnika nie należącego(...)(...)W złożonej o tego wyroku apelacji strona pozwana zarzuciła: 1 naruszenie prawa materialnego tj.: a art. 805(...)umów ubezpieczenia. 2 naruszenie przepisów prawa procesowego tj.: a art. 233(...)(...)Stawia go to w nierównorzędnej sytuacji z przedsiębiorcą gdy chodzi o zakres praw i obowiązków każdej ze stron,(...)
Czytaj więcej»

XXVII Ca 3192/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-08-03

Data publikacji: 2023-01-19

trafność 12%

(...)niewątpliwie należy do etapu stosowania prawa materialnego, a ewentualne uchybienia w zakresie subsumpcji ustalonych faktów pod normę prawa materialnego mogą być skutecznie zwalczane jedynie w ramach zarzutu naruszenia prawa materialnego. (...)Przepis ten stanowi, że obsługujący przewoźnik lotniczy nie jest zobowiązany do wypłaty rekompensaty przewidzianej w art. 7, jeżeli może dowieść, że odwołanie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 1245/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-02-19

Data publikacji: 2019-07-08

trafność 12%

Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Wobec tego, że Sąd II instancji nie przeprowadził postępowania dowodowego, uzasadnienie wyroku zawiera jedynie wyjaśnienia podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa (art. 505 13 § 2 k.pc. ) Apelacja powodów nie zasługiwała na uwzględnienie. (...)Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 11 maja 2017 roku C- 302/16 Rozporządzenie nr 261/2004 obejmuje zarówno przewoźników lotniczych wykonujących lub zamierzających wykonać lot(...)(...)Jego działanie wynikało z przymusu i nie mogło być kwalifikowane, jako oświadczenie woli skutkujące rezygnacją z prawa do powoływania się w postępowaniu cywilnym na zarzut tamujący żądanie pozwu. (...)Powyższe wiąże się z reguły ze zgłoszoną podstawą naruszenia prawa materialnego, gdy ocena jego zastosowania przy poczynionych ustaleniach faktycznych okaże się niemożliwa.
Czytaj więcej»

V W 1630/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-09-30

Data publikacji: 2014-10-31

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

E. K. skorzystała z przysługującego jej prawa i odmówiła przyjęcia zaproponowanego jej mandatu. (...)Podkreślić należało jednak, iż informacje w sprawie limitu ilości papierosów, które można przywieźć przyjeżdżając do P. spoza krajów Unii Europejskiej, można uzyskać na terenie (...) im. (...) w W. oraz na stronach internetowych L. i linii lotniczych. (...)Żaden z przeprowadzonych dowodów nie wskazuje, aby nie można było wymagać od oskarżonej zachowań zgodnych z prawem w tej konkretnej sytuacji. (...)(...)utwierdzanie jego prawidłowych postaw wobec prawa.
Czytaj więcej»

VIII C 1347/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-11-25

Data publikacji: 2016-12-23

trafność 12%

W przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy prawa przewozowego , jako że ustawa ta reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, konnego i lotniczego. Zgodnie z treścią art. 77 powołanej ustawy, z zastrzeżeniem wyjątków, roszczenia dochodzone na podstawie prawa przewozowego lub przepisów wydanych w wykonaniu tejże ustawy, przedawniają się z upływem roku. (...)Wskazać przy tym należy, że wysokość opłaty dodatkowej, jak i opłaty za podróż, nie są dowolnie kształtowane przez stronę powodową, a znajdują swoje źródło w przepisach prawa (§ 9 ust. 1 pkt(...)
Czytaj więcej»

I ACa 331/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-09-09

Data publikacji: 2021-07-15

trafność 12%

(...)ochrony pomieszczeń przed dźwiękami hałasu lotniczego dochodzącymi z zewnątrz w myśl przepisów prawa budowlanego i wymogów Polskiej Normy PN-B- (...) -3 i PN-B- (...) .02 /k.19- 32 opinii, a także k.736- zeznania biegłego J. W. /. (...)Nieusuwalne lecz z uzasadnionych względów konieczne przekroczenie standardów ochrony środowiska wymaga bowiem legalizacji odpowiednim aktem prawa miejscowego. (...)Na skutek wejścia tego aktu w życie, dochodzi do zawężenia granic prawa własności. (...)Reasumując, Sąd Okręgowy prawidłowo uznał, że w sprawie zaistniały przesłanki przesadzające o odpowiedzialności apelującego portu lotniczego.
Czytaj więcej»

XII C 938/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2019-11-22

Data publikacji: 2019-12-06

trafność 12%

Istotność:

Przesłankami tej odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości, i związek(...)(...)(...)obowiązku znoszenia przekroczeń norm hałasu lotniczego. (...)Obowiązek znoszenia tych przekroczeń wynika zaś z wprowadzenia obszaru ograniczonego ww. uchwałą nr (...) Powodowie nie mogą korzystać ze swojej nieruchomości wolnej od hałasu lotniczego, przekraczającego nadto dopuszczalne przez obowiązujące prawo poziomy emisyjne. W ocenie sądu utrata wartości nieruchomości powodów nie jest szkodą jedynie hipotetyczną, aktualizującą się dopiero w chwili rozporządzenia prawem.
Czytaj więcej»

IV Ka 944/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2015-11-03

Data publikacji: 2015-12-14

trafność 12%

(...)nie stanowiło i nie stanowi prawa, a po drugie zostało wydane(...)nie wynika z żadnego przepisu prawa; 26 dowolnej ocenie i wyciągnięcie(...)(...)(...)zastosowania niektórych przepisów ustawy - Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych(...)stanowiącego, że uczeń-skoczek nie ma prawa wykonać skoku, jeżeli na dany(...)(...)(...)życiowego ,czy też wewnętrznymi przepisami prawa regulującymi zarówno tok szkolenia skoczków spadochronowych jak i też ich wyposażenia techniczne zabezpieczające bezpieczne wykonanie skoku. (...)(...)podniesione w nim zarzuty.Oskarżony ma prawo w procesie karnym korzystać ze swojego prawa do obrony,ale równocześnie nie można przy oczywistym negowaniu winy stwierdzać,iż proces resocjalizacji został pozytywnie zakończony.
Czytaj więcej»

I ACa 1839/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2017-06-09

Data publikacji: 2018-03-23

trafność 12%

Istotność:

Z roszczeniem, o którym mowa w ust. 1-3, można wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości (ust.4). (...)Fakt wprowadzenia strefy ograniczonego użytkowania ze względu na spodziewany poziom hałasu lotniczego powoduje bez wątpienia, że właściciele(...)co w konsekwencji ogranicza ich prawo własności, nawet jeśli nieruchomość po(...)Szkodą podlegającą naprawieniu na podstawie art.129 ust.2 p.o.ś. jest także obniżenie wartości nieruchomości wynikające z faktu, iż właściciel nieruchomości będzie musiał znosić dopuszczalne na tym obszarze immisje (np. hałas lotniczy). (...)Od tego momentu wierzyciel ma prawo żądać odsetek ustawowych za opóźnienie na podstawie art. 481 k.c.
Czytaj więcej»

XXI Pa 519/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-11-18

Data publikacji: 2017-02-08

trafność 12%

Ostatnio zajmował stanowisko mechanika lotniczego obsługi. (...)Polegał na powstrzymaniu się przez personel naziemny czynności lotniczych, które powinien wykonać, aby samolot mógł otrzymać zgodę na start. (...)W czasie trwania strajku prawie codziennie dochodziło do spotkań pracodawcy z przedstawicielami związków zawodowych. (...)Autorzy obu opinii dokonują oceny prawnej zaistniałego sporu zbiorowego, jego zgodności z prawem oraz legalności samego strajku.
Czytaj więcej»