Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
15452

XVII AmC 728/09

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2010-10-11

Data publikacji: 2017-02-02

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)się do najlepszych krajowych i międzynarodowych praktyk bankowych.” c) „Ochrona ubezpieczeniowa(...)(...)(...)się do najlepszych krajowych i międzynarodowych praktyk bankowych. (...)Z kolei dostosowywanie się do najlepszych krajowych i międzynarodowych praktyk bankowych oznacza wprowadzenie zmian narzuconych przez obowiązujące prawo. Chodzi tu np. o Rekomendacje wydawane przez KNF, ewentualne regulacje międzynarodowe które dotyczą Banków.
Czytaj więcej»

VI ACa 176/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2010-10-07

Data publikacji: 2014-04-01

trafność 20%

Istotność:

(...)wynikających z umów i konwencji międzynarodowych, musi być interpretowane jako nie uchylające obowiązku naprawienia szkody i to zarówno majątkowej, jak i niemajątkowej, która wynikła z faktu nieprzestrzegania przez organy Rzeczypospolitej zobowiązań międzynarodowych. (...)Zgodnie z art. 87 ust. 1 Konstytucji jednym ze źródeł powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są ratyfikowane umowy międzynarodowe, natomiast art. 91 Konstytucji stanowi, iż ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku(...)Umowę międzynarodową należy zatem traktować jako lex specialis w stosunku do prawa krajowego, ze wszystkimi płynącymi stąd konsekwencjami. Przy czym umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.
Czytaj więcej»

I Co 112/10

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2010-09-30

Data publikacji: 2015-09-21

trafność 45%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)wykonalności wyroku Sądu Arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w P. z(...)4, 6 i 7 wyroku Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w P. z(...)(...)(...)w Warszawie, działający w ramach Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w P. oddalił(...)tytułem kosztów arbitrażu ustalonych przez Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w P. – pkt 5. (...)Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpoznawanej sprawy wskazać należy, iż spór, który został rozstrzygnięty wyroku Trybunału Arbitrażowego w Warszawie, działającego w ramach Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w P. z(...)Trybunał Arbitrażowy w Warszawie, działający w ramach Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w P. w(...)
Czytaj więcej»

XVIII K 15/08

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2010-09-30

Data publikacji: 2015-05-22

trafność 2%

Orzeczenie nieprawomocne

Rację miały więc te ostatnie osoby, gdy na rozprawie w dniu 15.10.2008r. podały, że nie ma w Polsce biegłych od zażywania heroiny a wiedza o wpływie tego narkotyku i innych środków psychoaktywnych mieści się w ramach międzynarodowej klasyfikacji psychiatrycznej.
Czytaj więcej»

I ACa 441/09

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2010-09-15

Data publikacji: 2014-05-06

trafność 7%

Nikt nie może być pozbawiony swojej własności, chyba że w interesie publicznym i na warunkach przewidzianych przez ustawę oraz zgodnie z ogólnymi zasadami prawa międzynarodowego”.
Czytaj więcej»

V ACa 222/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2010-07-29

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 12%

(...)wolności, art. 7 i 10 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz art. 40,41 i 47 Konstytucji RP przez ich niezastosowanie lub błędną wykładnię. (...)Wprawdzie na Państwie, co podkreślił Sąd Okręgowy w swoich szczegółowych i obszernych, wyżej przytoczonych rozważaniach ciąży przewidziany we wskazanych w apelacji normach konstytucyjnych oraz umowach międzynarodowych obowiązek zapewnienia osadzonym godziwych warunków,(...)
Czytaj więcej»

VI ACa 1358/09

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2010-07-07

Data publikacji: 2014-03-31

trafność 17%

Istotność:

Kwestia zapewniania osobom osadzonym w zakładach karnych odpowiednich warunków bytowych jest nie tylko przedmiotem regulacji prawa krajowego, ale również została poruszona w aktach prawa międzynarodowego, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. (...)(...)które nie są przedmiotem zobowiązań międzynarodowych zaciągniętych przez Rzeczypospolitą Polską, to zastosowanie tego mechanizmu przy istnieniu takich zobowiązań może prowadzić do całkowitej negacji przestrzegania prawa międzynarodowego przez Polskę. (...)wynikających z umów i konwencji międzynarodowych, nie uchyla obowiązku naprawienia szkody, i to zarówno majątkowej jak i niemajątkowej, która wynikła z faktu nieprzestrzegania przez organy Rzeczypospolitej prawa międzynarodowego. (...)Przy rozstrzyganiu sprawy niniejszej należy mieć na uwadze nie tylko przepisy prawa krajowego, ale także akty prawa międzynarodowego obowiązujące w Polsce oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Czytaj więcej»

VI ACa 1444/09

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2010-06-22

Data publikacji: 2014-03-31

trafność 17%

Istotność:

Kwestia zapewniania osobom osadzonym w zakładach karnych odpowiednich warunków bytowych jest nie tylko przedmiotem regulacji prawa krajowego, ale również została poruszona w aktach prawa międzynarodowego, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. (...)W ocenie Sądu taką sytuację należy rozwiązać poprzez odwołanie się do konstytucyjnej zasady przestrzegania prawa międzynarodowego przez Rzeczypospolitą i uznanie jej prymatu nad regulacją art. 190 ust. 3 Konstytucji . (...)(...)które nie są przedmiotem zobowiązań międzynarodowych zaciągniętych przez Rzeczypospolitą Polską, to zastosowanie tego mechanizmu przy istnieniu takich zobowiązań może prowadzić do całkowitej negacji przestrzegania prawa międzynarodowego przez Polskę. (...)wynikających z umów i konwencji międzynarodowych, nie uchyla obowiązku naprawienia szkody, i to zarówno majątkowej jak i niemajątkowej, która wynikła z faktu nieprzestrzegania przez organy Rzeczypospolitej prawa międzynarodowego.
Czytaj więcej»

XXII GWwp 7/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2010-06-21

Data publikacji: 2015-02-27

trafność 6%

(...)w tym również prawa prywatnego międzynarodowego państwa członkowskiego, w którym naruszenie(...)
Czytaj więcej»

I ACa 231/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2010-05-28

Data publikacji: 2013-10-30

trafność 6%

Przez działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem należy rozumieć niezgodność z normami prawa w rozumieniu art. 87 Konstytucji RP , tj. z Konstytucją , ustawami, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi oraz rozporządzeniami, a także niezgodność z prawem Unii Europejskiej (por.
Czytaj więcej»