Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
15434

III AUa 676/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-06-28

Data publikacji: 2023-12-14

trafność 30%

Istotność:

Narodowe jednostki wsparcia, organizacje międzynarodowe, pozarządowe oraz międzynarodowe trybunały pozostają odpowiedzialne za własne ustalenia dotyczące zatrudnianej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...) . 3. (...)Uchylenie tego obowiązku może jednak wynikać z unormowań szczegółowych, w tym zwłaszcza umów międzynarodowych. (...)Sąd Najwyższy wziął jednocześnie pod uwagę, że uchylenie tego obowiązku może jednak wynikać z unormowań szczegółowych, w tym zwłaszcza umów międzynarodowych. (...)Wskazany art. 91 Konstytucji RP jest rozwinięciem wyrażonej w art. 9 Konstytucji RP zasady przestrzegania przez Rzeczpospolitą wiążącego ją prawa międzynarodowego.
Czytaj więcej»

VIII U 555/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2022-07-08

Data publikacji: 2022-10-12

trafność 30%

Istotność:

W § 2 komentowanego przepisu wprowadzono jedyny wyjątek od zasady określonej w § 1, a dotyczy on przypadku gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją , ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane postanowienie. (...)(...)z Konstytucją , ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą (post. (...)(...)z Konstytucją , ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane to postanowienie.
Czytaj więcej»

V GC 809/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie

Data orzeczenia: 2016-01-18

Data publikacji: 2016-03-22

trafność 30%

Istotność:

W uzasadnieniu żądania podał, że posiadał u pozwanego w okresie od 24 września 2014r. do 24 marca 2014r. polisę ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej przewoźnika w ruchu międzynarodowym, która obejmowała także szkody w przewożonym towarze – wyrobach alkoholowych. (...)Zarzuciła, że w okolicznościach sprawy nie doszło do powstania wypadku objętego ochroną ubezpieczeniową, albowiem zdarzenie nastąpiło nie podczas wykonywania przewozu w ruchu międzynarodowym, ale w ruchu po terytorium Niemiec. (...)W. W. , prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą (...) , (...) z/s w K. , zawarł z Towarzystwem (...) S.A. w W. umowę odpowiedzialności cywilnej przewoźnika w ruchu międzynarodowym (wznowienie wcześniej zawartej umowy). (...)Tylko taki zatem przewóz nosi miano międzynarodowego.
Czytaj więcej»

IX GC 1595/16

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-09-13

Data publikacji: 2018-03-29

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: nie można uznać, iż samo wniesienie pozwu, wydanie nakazu zapłaty przez sąd stanowi już o wezwaniu do zapłaty.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny: W dniu 24 lutego 2015 r. pomiędzy pozwanym oraz powodem zawarta została umowa nazwana kontraktem o współpracy w zakresie przewozów krajowych i międzynarodowych (umowa – k. 8 – 13). (...)Prawo przewozowe, jeśli chodzi o przewóz na terenie Polski, zaś w przypadku przewozu międzynarodowego zastosowanie będą miały przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) i Protokół podpisania sporządzone w G. dnia 19 maja 1956 (Dz. (...)Niezależnie jednak od tego czy przewóz miał charakter krajowy czy też międzynarodowy do każdego z nich zastosowanie będzie miał przepis art. 75 Prawa przewozowego . (...)W przypadku zaś przewozów międzynarodowych, Konwencja CMR nie zawiera analogicznego uregulowania.
Czytaj więcej»

VIII U 831/18

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-06-25

Data publikacji: 2018-07-10

trafność 31%

Istotność:

(...)polskich zespołów łącznikowych przy organizacjach międzynarodowych i międzynarodowych strukturach wojskowych albo bezpośrednio z organizacji międzynarodowych, międzynarodowych struktur wojskowych i obcych jednostek wojskowych. (...)(...)Polskim Kontyngencie Wojskowym w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku(...)
Czytaj więcej»

V GC 373/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze

Data orzeczenia: 2013-10-21

Data publikacji: 2013-12-17

trafność 31%

Istotność:

(...)zapłaty tytułem zapłaty za wykonany międzynarodowy przewóz towarów na trasie J. – K. . (...)Sąd ustalił następujący stan faktyczny: Obie strony procesu są przedsiębiorcami w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. / Wydruki z (...) k. 8 i / Wszystkie okoliczności faktyczne sprawy, w tym zawarcie umowy międzynarodowego przewozu towarów, jej prawidłowe wykonanie(...)(...)Powódka wywodziła wywodził swoje roszczenie z treści umowy zawartej pomiędzy stronami o wykonanie międzynarodowego przewozu towarów. (...)Zgodnie z art. 1 Konwencji CMR, podlega ona stosowaniu przy przewozie odbywającym się na terenie różnych państw, a prawo przewozowe polskie stosuje się do przewozów międzynarodowych, jeżeli umowa międzynarodowa nie stanowi inaczej ( art. 1 ust. 3 prawa przewozowego ).
Czytaj więcej»

XIV U 2586/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-02-13

Data publikacji: 2020-12-21

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Jedynie ratyfikowana umowa międzynarodowa jako prawo nadrzędne może wykluczyć stosowanie polskich przepisów o ubezpieczeniach społecznych do obywateli państwa będącego stroną umowy. (...)Jedynie ratyfikowana umowa międzynarodowa, jako prawo nadrzędne, może wykluczyć zastosowanie polskich przepisów w tym zakresie. (...)(...)misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych, chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej. (...)Ewentualnego rozstrzygnięcia sytuacji prawnej należy zatem poszukiwać w umowach międzynarodowych.
Czytaj więcej»

III AUa 57/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-04-07

Data publikacji: 2022-12-01

trafność 31%

Istotność:

Ubezpieczony podkreślił, że jako międzynarodowy pracownik cywilny (...) jest zwolniony(...)przez nich pracy w charakterze Międzynarodowych Pracowników Cywilnych (...) . (...)(...)2016 r., Protokół dotyczący statusu międzynarodowych dowództw wojskowych, ustanowionych na podstawie(...)Północnoatlantyckiego, przedstawicieli narodowych i personelu międzynarodowego. (...)Protokołu dotyczącego statusu międzynarodowych dowództw wojskowych, ustanowionych na podstawie Traktatu Północnoatlantyckiego - Dz.U. z 2000 r. (...)Wobec powyższego zastosowanie przepisów prawa polskiego powinno być oceniane z perspektywy stosownych postanowień ww. umów międzynarodowych.
Czytaj więcej»

VIII Ga 125/14

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2014-10-16

Data publikacji: 2014-11-17

trafność 31%

Przepisy ustawy – Prawo przewozowe stosuje się uzupełniająco, co wynika z art. 1 pkt 3 ustawy, zgodnie z którym przepisy ustawy stosuje się do przewozów międzynarodowych, jeżeli umowa międzynarodowa nie stanowi inaczej. Przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że jeżeli określona gałąź transportu międzynarodowego regulowana jest stosownymi konwencjami i porozumieniami międzynarodowymi to przepisy Prawa przewozowego mają jedynie zastosowanie pomocnicze, w zakresie nieuregulowanym w aktach prawa międzynarodowego. (...)K. Wesołowski, Komentarz do konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR), Zielona Góra 1996, s.41). (...)Artykuł 13 ust. 2 konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) , sporządzonej w Genewie dnia 19 maja 1956 r. (Dz.
Czytaj więcej»

III AUa 1691/19

uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2020-03-12

Data publikacji: 2023-02-20

trafność 32%

Sąd Najwyższy wskazał zatem, iż będzie wymagało rozważenia, czy zatrudnienie ubezpieczonego przed dniem 15 listopada 1991r. odbywało się na podstawie skierowania w ramach współpracy międzynarodowej lub zatrudnienia za zgodą władz polskich. (...)U. z 208r., poz. 1270 ze zm.), zgodnie z którym przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz przy obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe. (...)Ubezpieczony wykazywał natomiast, iż jego praca za granicą odbywała się w ramach skierowania objętego współpracą międzynarodową za zgodą właściwych władz polskich. M. K. w odwołaniu od kontrolowanej decyzji wskazywał, iż okresy pracy w Czechosłowacji odbywały się po rekrutacji i uzyskaniu pozwolenia na pracę, wydanego przez Wydział zatrudnienia Urzędu Wojewódzkiego w K. – na podstawie obowiązującej umowy międzynarodowej.
Czytaj więcej»