Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

II Ka 65/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Ostrołęce

Data orzeczenia: 2016-04-07

Data publikacji: 2016-04-26

trafność 36%

Istotność:

Prawo Lotnicze w zw. z art. 91(...)(...)pilota samolotowego, czterokrotnie wykonywał czynności lotnicze w postaci lotów samolotem turystycznym z udziałem K. O. , B. W. , L. Ż. i M. K. tj. o czyn z art. 211 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 3 lipca 2002 roku ,, Prawo Lotnicze ” w zw. z art. 91 § 1 k.k. (...)Prawo lotnicze w zw. z art. 91(...)(...)Trafnie podnosi prokurator w apelacji zarzut obrazy przepisów prawa materialnego, a mianowicie art. 115 § 2 k.k.
Czytaj więcej»

III Ca 1320/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-11-13

Data publikacji: 2025-01-03

trafność 35%

Istotność:

Prawem właściwym dla oceny ważności i skuteczności umowy przelewu wierzytelności jest prawo polskie prawo wynikające z wyboru stron (art. 3 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 563/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych - R. I (Dz. (...)Nawet w razie braku wyboru prawa prawem właściwym dla oceny stosunku wynikającego z przelewu wierzytelności byłoby prawo polskie, czyli prawo właściwe dla umowy zawartej między(...)(...)Jest to rzecz powszechnie wiadoma, wynika też zresztą z przepisów ustawy z dnia 3 lipca 2002 roku Prawo lotnicze – a konkretnie z art. 2 pkt 18b (t.j. - Dz. (...)Trybunał zaś w sprawie tej wskazał, że utrzymanie porządku na płycie lotniska nie leży w gestii poszczególnych przewoźników, ale jest zadaniem pracowników portu lotniczego.
Czytaj więcej»

III Ca 968/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2022-06-15

Data publikacji: 2022-10-17

trafność 25%

Istotność:

Zgodnie z art. 5 c) rozporządzenia 261/2004 w przypadku odwołania lotu, pasażerowie, których to odwołanie dotyczy mają prawo do odszkodowania od obsługującego przewoźnika lotniczego, zgodnie z art. 7, chyba że zostali poinformowani o odwołaniu lotu w warunkach wskazanych w rozporządzeniu. (...)Jednak awaria ta, dotycząca braku paliwa lotniczego spowodowanego awarią pompy paliwowej, powstała na zupełnie innej trasie. (...)Skarżący dopiero w apelacji powołał się na to, że w prawie irlandzkim znaczenie cesji może być inne niż w prawie polskim. (...)W konsekwencji wyboru prawa dla przedawnienia dokonuje się pośrednio przez wybór prawa dla roszczenia.
Czytaj więcej»

I Ns 805/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Nowym Targu

Data orzeczenia: 2019-05-21

Data publikacji: 2020-02-26

trafność 14%

Istotność:

Sądem toczyło się postępowanie przeciwko H. i I. S. o przywrócenie stanu zgodnego z prawem, które w I instancji zakończyło się uwzględnieniem żądania poprzez nakazanie usunięcia blaszanego garażu, jednakże Sąd Okręgowy w Nowym Sączu w sprawie do sygn. akt III Ca 53/18 oddalił powództwo. (...)H. S. i I. S. , toczyło się przed tutejszym Sądem do sygnatury IC 324/15 , postępowanie o nakazanie tym pozwanym , przywrócenia stanu zgodnego z prawem na nieruchomości powoda stanowiącej działkę(...)(...)W ocenie Sądu brak również podstaw do uwzględniania wniosku dowodowego o dopuszczenie dowodu ze zdjęć lotniczych, skoro jak zaznaczono wyżej, brak(...)
Czytaj więcej»

I Ns 856/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Nowym Targu

Data orzeczenia: 2017-10-13

Data publikacji: 2018-03-23

trafność 25%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

M. Ł. – k. 46, część. zezn. świadka S. B. – k. 145, zezn. świadka Z. B. – k. 145/2 Droga w terenie widoczna jest na zdjęciach lotniczych co najmniej od 1977 r. Zdjęcie lotnicze z 1983 dokumentuje nie tylko istnienie wyraźnie widocznej drogi, ale również ogrodzenia posesji S. J. z bramą w poprzek drogi, widocznej po obu stronach bramy. dowód: zdjęcia lotnicze – k. 87. (...)Co innego wynika choćby ze zdjęcia lotniczego z 1983 r., na którym widać wyraźnie dochodzącą drogę z obu stron ogrodzenia. (...)Istnienie drogi w terenie nie budziło wątpliwości, jest ona widoczna już na zdjęciu lotniczym z 1977.
Czytaj więcej»

I Ca 18/20

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2020-03-18

Data publikacji: 2020-05-08

trafność 11%

Istotność:

Od posiadacza samoistnego odróżnia się bowiem posiadacza zależnego, czyli takiego, który włada rzeczą w zakresie innego prawa aniżeli prawo własności, np. jako dzierżawca, użytkownik. (...)W ocenie Sądu Rejonowego, zdjęcia lotnicze uzyskane z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, niewątpliwie wskazują na istnienie szlaku komunikacyjnego prowadzącego od rzeki wzdłuż zabudowań uczestniczki postępowania W. P. w stronę gospodarstwa wnioskodawcy, a wcześniej jego rodziców. (...)W związku z taką konstrukcją zarzutów apelacyjnych zarzut naruszenia prawa materialnego zostanie omówiony łącznie z zarzutami naruszenia prawa procesowego. (...)Prawidłowo Sąd Rejonowy ocenił, że granice posiadania przedmiotowej nieruchomości określić należy przede wszystkim na podstawie zdjęć lotniczych nadesłanych z Głównego Urzędu Geodezji(...)
Czytaj więcej»

XIV C 225/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2022-02-22

Data publikacji: 2023-07-03

trafność 31%

Istotność:

Podniósł również zarzut przedawnienia wierzytelności, przywołując się przy tym na art. 205c Prawa lotniczego oraz art. 778 k.c , przewidujące roczny termin przedawnienia roszczeń z tytułu umowy przewozu lotniczego, liczony od daty, w której odbyć miał się lot odwołany. (...)Prawo lotnicze . Zgodnie z art. 205 ust. 1 w/w ustawy, do umowy przewozu lotniczego, w tym czarteru lotniczego oraz do innych stosunków cywilnoprawnych związanych z przewozem lotniczym, nieuregulowanych przepisami niniejszej ustawy i umowami międzynarodowymi, stosuje się przepisy prawa cywilnego. Natomiast, w myśl art. 208 ust. 1 Prawa lotniczego przewoźnik lotniczy odpowiada za szkody w przewozie pasażerów, bagażu i towarów na zasadach określonych w umowach międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską, stosownie do zakresu ich stosowania.
Czytaj więcej»

XIV C 377/24

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2024-06-14

Data publikacji: 2024-08-22

trafność 23%

Istotność:

(...)to odwołanie dotyczy, mają m.in. prawo do odszkodowania od obsługującego ich przewoźnika lotniczego. (...)Okoliczności zwalniające przewoźnika od odpowiedzialności odszkodowawczej określa przede wszystkim art. 5 ust. 1 lit. „c” rozporządzenia, zgodnie z którym pasażerowie mają prawo do odszkodowania od obsługującego lot(...)(...)(...)przyjęta i zarejestrowana przez przewoźnika lotniczego lub organizatora wycieczek, natomiast zgodnie z art. 2 lit. l "odwołanie" oznacza nieodbycie się lotu, który był uprzednio planowany i na który zostało zarezerwowane przynajmniej jedno miejsce. (...)I i art. 5 ust. 1 rozporządzenia 261/2004 należy interpretować w ten sposób, że lot jest uznany za "odwołany", gdy obsługujący przewoźnik lotniczy przyśpiesza go o ponad godzinę.
Czytaj więcej»

III Ca 786/17

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-09-21

Data publikacji: 2017-11-22

trafność 9%

Istotność:

Sytuacja finansowa powoda była na tyle dobra, że kupował teściom bilety lotnicze na przelot do Wielkiej Brytanii. (...)Postawione orzeczeniu zarzuty sprowadzały się do: 1. naruszenia przepisu prawa materialnego w postaci art. 845(...)umowy depozytu nieprawidłowego; 2. naruszenia prawa procesowego, które miało wpływ na(...)umowy pomiędzy stronami; 3. naruszenia prawa procesowego, które miało wpływ na(...)(...)Na tym gruncie Sąd posłużył się konstrukcją właściwą dla prawa obligacyjnego, stwierdzając że strony łączyła umowa depozytu nieprawidłowego.
Czytaj więcej»

II K 29/19

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Piszu

Data orzeczenia: 2020-06-17

Data publikacji: 2020-08-04

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: nie złożenie informacji podatkowej
Odnosząc się wprost do wyjaśnień oskarżonego, należy wskazać, że obowiązek taki wynikał bezpośrednio z przepisów prawa i chybione są tu zarzuty pod kątem zaniechania czy też zaniedbania po stronie pracowników Gminy. (...)Odnosząc się wprost do wyjaśnień oskarżonego, należy wskazać, że obowiązek taki wynikał bezpośrednio z przepisów prawa i chybione są tu zarzuty pod kątem zaniechania czy też zaniedbania po stronie pracowników Gminy. (...)Odnosząc się wprost do wyjaśnień oskarżonego, należy wskazać, że obowiązek taki wynikał bezpośrednio z przepisów prawa i chybione są tu zarzuty pod kątem zaniechania czy też zaniedbania po stronie pracowników Gminy. (...)Odnosząc się wprost do wyjaśnień oskarżonego, należy wskazać, że obowiązek taki wynikał bezpośrednio z przepisów prawa i chybione są tu zarzuty pod kątem zaniechania czy też zaniedbania po stronie pracowników Gminy.
Czytaj więcej»