Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

III Ca 918/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2016-11-22

Data publikacji: 2017-01-19

trafność 20%

Pozwana zakwestionowała także prawo powoda do żądania odsetek, bowiem przepisy powołanego w pozwie rozporządzenia nie mają zapisu określającego prawo żądania odsetek. (...)(...)że pasażerom opóźnionych lotów przysługuje prawo do odszkodowania na mocy tego(...)po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu, z czym niewątpliwie mamy do czynienia w niniejszej sprawie. Do celów stosowania prawa do odszkodowania pasażerów opóźnionych lotów można traktować jak pasażerów lotów odwołanych (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 marca 2014 roku wydany w sprawie OSK 1971/12). (...)Trudno bowiem by powód ponosił odpowiedzialność za praktyki jakie stosują biura podróży oraz przewoźnicy lotniczy w zakresie zmiany danych zawartych(...)prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa w zakresie w jakim Sąd(...)
Czytaj więcej»

III Ca 944/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2016-11-22

Data publikacji: 2017-01-19

trafność 19%

Informacja o zamknięciu lotniska była publikowana w suplemencie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (...) Lotniczej. (...)(...)decyzję Sądu i obrony swych praw; - naruszenie prawa procesowego w postaci art. 13 § 1 zd. 2 kpc w zw. z art. 505 1 i nast. (...)było to niedopuszczalne; - naruszenie prawa materialnego w postaci art. 354(...)zasługiwać na uwzględnienie; - naruszenie prawa procesowego w postaci art. 321(...)(...)Strona pozwana natomiast nie zakwestionowała faktu, iż strony łączyła umowa przewozu lotniczego na trasie R. – K. .
Czytaj więcej»

III Ca 943/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2016-11-22

Data publikacji: 2017-01-19

trafność 37%

(...)ustawodawca europejski nie przyznał tego prawa w przypadku każdego nawet najmniejszego(...)czy też warunkami meteorologicznymi przyznając prawo dochodzenia odszkodowania w przypadku opóźnienia(...)rezerwę czasową na dokonanie operacji lotniczej. (...)W ocenie Sądu Okręgowego podnoszone zarzuty naruszenia zarówno prawa materialnego jak i prawa procesowego nie mogły doprowadzić do korekty zaskarżonego rozstrzygnięcia. (...)Z tak ustalonego stanu faktycznego wyprowadził Sąd I instancji trafne wnioski, prawidłowo stosując przepisy prawa. (...)Zatem strona pozwana utraciła prawo do powoływania się na uchybienia sądu dotyczące oddalenia pozostałych wniosków dowodowych.
Czytaj więcej»

XVII AmA 201/09

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2011-04-20

Data publikacji: 2017-01-19

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)wspólnotowymi regułami konkurencji składającymi na prawo antymonopolowe normuje art. 3 rozporządzenia(...)sądy krajowe stosują jedynie krajowe prawa konkurencji. (...)Prezes UOKiK wskazał, że sam fakt dysponowania pozycją dominującą na rynku właściwym nie stanowi jeszcze naruszenia prawa, podobnie jak legalne wzmacnianie tej pozycji wskutek wzrostu potencjału ekonomicznego. (...)Dotyczy to finansowania zadań lotniczych zespołów ratownictwa medycznego (art. 48 ust. 5 u.p.r.m.). (...)(...)zdrowotnej stał się z mocy prawa podmiotem praw i obowiązków kas chorych (wyrok SN z 1 kwietnia 2004 r., III SK 24/04, OSNP 2005, Nr 2 poz. 28, wyrok SA w Warszawie z 28 listopada 2008 r., VI ACa 530/08).
Czytaj więcej»

III RC 65/16

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Brzesku

Data orzeczenia: 2016-09-14

Data publikacji: 2017-01-20

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim synem stron B. B. (1) urodzonym dnia (...) w B. zostało powierzone obojgu rodzicom, miejsce pobytu dziecka ustalono przy matce., nie ograniczając ojcu prawa do kontaktu z synem. (...)Do kraju K. B. przyjeżdżał bardzo rzadko, kupując z wyprzedzeniem w promocji bilety lotnicze po niższych cenach. (...)Dzieci, do czasu osiągnięcia samodzielności zarobkowej, mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami.
Czytaj więcej»

VIII C 626/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2016-10-21

Data publikacji: 2017-01-23

trafność 13%

W odpowiedzi na pozew strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa w całości oraz zasądzenie na jej rzecz kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przepisanych oraz opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. (...)W ocenie strony pozwanej, zwrot kwoty za bilet lotniczy nie jest normalnym następstwem szkody w rozumieniu art. 361 k.c. (...)Powódka w tym celu w dniu 27 lipca 2011 r. zakupiła bilet lotniczy za kwotę 771,71 zł. (...)Z uwagi na skutki kolizji z 7 sierpnia 2011 r. powódka nie zrealizowała podróży do L. , mimo, iż od 27 lipca 2011r. miała zakupiony bilet lotniczy za kwotę 771,71 zł.
Czytaj więcej»

I C 29/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Łowiczu

Data orzeczenia: 2015-12-30

Data publikacji: 2017-01-25

trafność 15%

Jednocześnie świadek przyznał, że powód nawiązał kontakt z M. J. (1) – pracownikiem firmy (...) , ale kategorycznie zaprzeczył, aby A. S. negocjował kontrakt na rozbudowę portu lotniczego w Ś. oraz aby miał partycypować w zyskać z tego kontraktu, jako wspólnik. (...)R. W. nie miał wiedzy, czy A. S. (1) pracował przy budowie portu lotniczego i jakie tam pełnił czynności, podając, że firm podwykonawczych było wówczas ok. 50-70, a pracowników około pięciuset. (...)Zdaniem Sądu świadek podkreślał rolę powoda przy pozyskiwaniu kontraktu na prace wykończeniowe przy rozbudowie portu lotniczego w Ś. , podał, że(...)(...)Analizując zeznania powoda A. S. (1) , Sąd uznał za niewiarygodne jego twierdzenia, że był wspólnikiem pozwanej i K. K. (3) z tytułu zawarcia spółki zo.o., z czego wywodził prawo do udziału w osiągniętych przez firmę pozwanej zyskach.
Czytaj więcej»

I C 3663/15

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-04-21

Data publikacji: 2017-01-26

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Ze względu na mgłę panująca na lotnisku we W. zdecydowano o przetransportowaniu pasażerów oczekujących we W. do portu lotniczego w K. . (...)(...)sposób, że do celów stosowania prawa do odszkodowania, pasażerów opóźnionych lotów należy traktować jak pasażerów odwołanych lotów oraz że mogą oni powoływać się na prawo do odszkodowania przewidziane w art.(...)po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. (...)Takie rozwiązanie jest również zgodne z motywem piętnastym Rozporządzenia, skoro na podstawie tego motywu ustawodawca powiązał „duże opóźnienie” z prawem do odszkodowania. (...)Natomiast na przewoźniku lotniczym spoczywa ciężar wykazania, że uprawnienia przysługujące pasażerowi nie zostały naruszone ( art. 205b ust. 5 ustawy z dnia 3 lipca 2002 roku Prawo lotnicze (Dz.U. z 2013 r.,poz.1393 j.t.).
Czytaj więcej»

XXI Pa 330/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-10-18

Data publikacji: 2017-01-26

trafność 6%

Dyrektor M. obiecał, że wymieni D. Z. i pana S. jako współautorów tej analizy, ale na konferencji w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej ta praca została zaprezentowana przez pana M. jako jego dzieło. (...)W ocenie Sądu Rejonowego w niniejszej sprawie brak jest dowodów na to, aby wobec powódki stosowano mobbing w rozumieniu przepisów kodeksu prawa pracy. (...)Reasumując, zarzuty powódki dotyczące naruszenia przepisów prawa procesowego okazały się w całości nieuzasadnione. (...)Zgodnie z art. 98 § 1 k.p.c. strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

XVII AmC 1159/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2011-04-08

Data publikacji: 2017-01-26

trafność 21%

Orzeczenie nieprawomocne

Tymczasem zakwestionowane postanowienie pozbawia konsumenta tego prawa i przerzuca z pozwanej na konsumenta ryzyko związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. (...)Wzorzec ten zawiera zakwestionowane w pozwie postanowienie umowne o treści: „ Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wycieczki: do 7(...)(np.: część kwoty za bilet lotniczy)”. (...)Ich wspólną cechą jest nierównomierne rozłożenie praw, obowiązków lub ryzyka między stronami prowadzące do zachwiania równowagi kontraktowej. (...)(...)przedsiębiorcy uprawnienie do jednostronnego kształtowania praw i obowiązków stron postanowienia ograniczające prawa konsumenta lub zwiększające jego obowiązki bez zachowania symetrii w stosunku do praw (obowiązków) przedsiębiorcy postanowienia ograniczające odpowiedzialność(...)
Czytaj więcej»