Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I ACa 1591/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-05-05

Data publikacji: 2016-06-17

trafność 10%

W celu zapewnienia wymaganej izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych w budynku powodów konieczne jest utrzymywanie okien w stanie zamkniętym w porach występowania hałasu lotniczego. (...)Przesłanką roszczenia odszkodowawczego przewidzianego w art. 129 ust. 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska nie jest bowiem jej zbycie. (...)W tych warunkach uznać należy, że pozwany utracił prawo powoływania się na uchybienia w tym zakresie w apelacji. (...)Mając na uwadze powyższe rozważania należało uznać za niezasadny również zarzut naruszenia przepisów prawa materialnego, to jest art. 129 ust. 4 ustawy Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»

I C 451/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-05-06

Data publikacji: 2016-12-06

trafność 20%

Orzeczenie nieprawomocne

Powód przebywał w bazie M. przez tydzień czasu do momentu przybycia przedstawicieli komisji badań wypadków lotniczych. (...)Na gruncie prawa cywilnego przyjmuje się, że występuje ona wtedy, gdy podmiot w swym postępowaniu nie dołożył staranności jaką powinien przejawiać człowiek rozważny. (...)Sąd ma świadomość tego, że w lotnictwie wojskowym istnieją funkcje obserwatorów lotniczych, natomiast w każdym przypadku jest to związane z zajęciem określonego stanowiska, mianowicie należy usiąść w fotelu i zapiąć się pasami bezpieczeństwa. (...)Na przykładzie badań i analiz specjalnych zespołów zajmujących się badaniem katastrofy lotniczej wojskowego samolotu (...) , a(...)
Czytaj więcej»

I C 7/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Jaworze

Data orzeczenia: 2016-05-06

Data publikacji: 2016-06-29

trafność 9%

Dowody te wespół z przedłożonymi przez powódkę biletami lotniczymi potwierdzają tylko, że wyjazd powódki wraz z córką W. do Anglii miał miejsce, nie jak sugerował pozwany we wrześniu 2008r., lecz w lipcu 2009r. (...)Wydatkując kwotę 9.436,26 zł i zastrzegając jednocześnie w tytule przelewu, że jest to pomoc zwrotna, powódka miała prawo traktować całą wydatkowaną kwotę w wysokości 9.436,26 zł jako pożyczkę i oczekiwać jej zwrotu ze strony pozwanego, o czym zresztą miała być zapewniana.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 1595/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-05-06

Data publikacji: 2019-06-24

trafność 37%

(...)organizatora wycieczki, w tym bilety lotnicze, pomimo, że wydruk w ogóle(...)w niniejszej sprawie; 6 naruszenie prawa materialnego mające istotny wpływ na(...)działającemu w imieniu tegoż przewoźnika lotniczego, a nie osoby mającej umowę(...)(...)Na uwagę zasługuje także treść art. 3 ust. 5 Rozporządzenia - „Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do każdego obsługującego przewoźnika lotniczego, który świadczy usługi transportowe na rzecz pasażerów spełniających wymogi ust. 1 i 2. Gdy obsługujący przewoźnik lotniczy, nie będąc związanym umową z(...)Przyjęty reżim odpowiedzialności cywilnej przewoźnika lotniczego wychodzi zatem poza ramy odpowiedzialności kontraktowej, w szczególności poza ramy umowy przewozu.
Czytaj więcej»

IV C 264/13

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-05-06

Data publikacji: 2016-11-16

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

W dniu 9 maja 1987 roku zginął w katastrofie lotniczej samolotu (...) (bezsporne). (...)W przeszłości w orzecznictwie próbowano uzależniać prawo takiej osoby do renty po zmarłym małżonku od tego, czy jest ona w stanie utrzymać się z własnej pracy. (...)Podzielić w tym zakresie należy stanowisko Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, że jeżeli nie doszło do wytoczenia powództwa zmierzającego do pozbawienia prawa do renty, ani powództwa wzajemnego,(...)
Czytaj więcej»

XIII Ga 1046/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-05-09

Data publikacji: 2016-05-11

trafność 20%

Istotność:

Również przedstawione przez stronę powodową oferty wypożyczalni w portach lotniczych, t.j. (...)Wbrew stanowisku powódki, specyfika podmiotów oferujących wynajem pojazdów zastępczych w portach lotniczych przemawiała za nieuwzględnianiem oferty tych podmiotów przy ustalaniu wysokości rynkowej stawki ceny wynajmu w niniejszej sprawie. (...)Zarzut powoda nie dotyczy takiego naruszenia prawa procesowego, które sąd powinien wziąć pod rozwagę z urzędu. (...)Wywołuje to określony w art. 162 k.p.c. skutek w postaci utraty przez stronę powodową prawa powoływania się na dane uchybienie w dalszym toku postępowania.
Czytaj więcej»

II C 1992/15

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-05-09

Data publikacji: 2016-09-21

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

Powód podkreślił, że każda jednostka winna zapewniać osadzonemu wszelkie prawa określone w kodeksie karnym wykonawczym , w tym prawo do 8 godzin wypoczynku i ciszy w porze nocnej, zgodnie z art. 112 k.k.w. (...)F. C. w W. był prowadzony remont jednego z pasów startowych, przez co wzmożony był ruch lotniczy korzystający z innego pasu startowego. (...)F. C. w W. w Areszcie Śledczym W. – S. nie zapewniono ciszy nocnej oraz prawa do 8 godzin wypoczynku w nocy. (...)Ochronie przewidzianej w art. 23 i art. 24 k.c. podlegają takie dobra jak godność, prawo do prywatności, zdrowie.
Czytaj więcej»

VII U 633/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2016-05-09

Data publikacji: 2016-05-31

trafność 9%

Istotność:

(...)w związku z zamiarem uzyskania prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego(...)decyzji w całości poprzez orzeczenie prawa do ubezpieczenia z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego od dnia 1 października 2014 roku. (...)(...)i poczty elektronicznej, sprzedażą biletów lotniczych i autokarowych, ubezpieczenie turystycznych, wprowadzaniem danych do systemu informatycznego który wykorzystywał płatnik składek, utrzymaniem kontaktów z organizatorami wycieczek oraz wytwarzaniem dokumentów i ich archiwizacją. (...)Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie poglądem pozorność umowy wzajemnej w rozumieniu art. 83 § 1 k.c. występuje wówczas, gdy strony umowy składając oświadczenia woli nie zamierzają osiągnąć skutków, jakie prawo wiąże z wykonywaniem tej umowy.
Czytaj więcej»

I C 218/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim

Data orzeczenia: 2016-05-09

Data publikacji: 2016-05-31

trafność 32%

Istotność:

Powód podniósł, że statutową działalnością zarówno powoda jak i pozwanego jest ratowanie zdrowia i życia ludzkiego i w przypadku braku zapłaty przez szpitale zlecające sanitarne transporty lotnicze, powód podobnie, jak i pozwany będzie stawał przed trudnymi wyborami. (...)Oddalenie powództwa byłoby zatem sprzeczne zarówno z przepisami prawa, jak i zasadami współżycia społecznego. (...)Jak wynika z art. 161d pkt 2 ust. 3 u.ś.o.z do zadań lotniczego zespołu transportu sanitarnego należy wykonywanie transportu sanitarnego, w tym transportu, o którym mowa w art. 41 ust. 1 . (...)Część sentencji, mocą której sąd orzeka o rozłożeniu zasądzonej należności na raty ma charakter konstytutywny i wkraczający w dziedzinę prawa materialnego, uprawnia bowiem sąd z(...)
Czytaj więcej»

I ACa 1028/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-05-10

Data publikacji: 2019-09-17

trafność 32%

Sąd Najwyższy stwierdził, że „prawo do pochowania zwłok osoby zmarłej (wraz z prawem do ekshumacji) oraz do pamięci o niej stanowi dobro osobiste, chronione przepisami prawa cywilnego (art. 23 i 24). (...)Według tego przepisu „przewoźnik lotniczy” oznacza przedsiębiorstwo transportu lotniczego z ważną licencją na działalność. (...)3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze , przewoźnikiem lotniczym jest podmiot uprawniony do wykonywania przewozów lotniczych na podstawie koncesji - w przypadku polskiego przewoźnika lotniczego, lub na podstawie odpowiedniego aktu(...)- w przypadku obcego przewoźnika lotniczego ( art. 2 pkt 16) . (...)M. Ż. w artykule pt. „Katastrofa lotnicza pod S. w świetle prawa międzynarodowego” (Palestra 5-6/2010) rozważał zastosowanie(...)że jednostka wojskowa wykonująca przewóz lotniczy prowadziła działalność przedsiębiorstwa lotniczego w rozumieniu konwencji albo, że(...)
Czytaj więcej»