Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

XII C 1315/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2019-01-21

Data publikacji: 2019-02-18

trafność 9%

Istotność:

Jako podstawę prawną swoich roszczeń wskazała art. 129 ust.2 w związku z art. 136 ust. 3 ustawy Prawo o ochronie środowiska /k.4 i 5/. (...)Jako jego podstawę prawną wskazała art.129 ust. 2 oraz 136 ust.3 ustawy Prawo o ochronie środowiska. (...)Stanowi to oczywiste ograniczenie prawa własności. (...)Dopóki obszar ograniczonego użytkowania istnieje, dopuszczalna jest w jego obrębie możliwość emisji hałasu w stopniu ponadnormatywnym, a natężenie ruchu lotniczego w przyszłości może emisję hałasu potęgować.
Czytaj więcej»

VI C 924/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie

Data orzeczenia: 2021-09-22

Data publikacji: 2022-09-19

trafność 9%

Sąd zważył, co następuje: Powodowie M. M. (1) i T. M. (1) domagali się ustalenia, że wstąpili z mocy prawa w stosunek najmu lokalu mieszkalnego oznaczonego numerem (...) położonego przy ul. (...) w K. z dniem 26 stycznia 2019 roku. (...)Dla ustalenia więc czy powodowie wstąpili z mocy prawa w stosunek najmu konieczne jest spełnienie przez nich łącznie dwóch przesłanek tj. wykazania stopnia pokrewieństwa z najemcą lokalu oraz faktu zamieszkiwania z najemcą w chwili jego śmierci. (...)dla ustalenia wstąpienia z mocy prawa w stosunek najmu. (...)Zgodnie ze wskazanym przepisem strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

II Ca 1359/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2014-10-17

Data publikacji: 2015-03-23

trafność 9%

Dla ustalenia wysokości wynagrodzenia należnego właścicielowi nieruchomości obciążonej przyjęto jedno z najczęściej przyjmowanych w takich sprawach kryteriów, a więc wartość rynkową prawa własności zajętego pasa gruntu. (...)Nie można zatem uznać, aby doszło do naruszenia praw do obrony A. H. , skoro nie miała ona zdolności prawnej a w konsekwencji zdolności sądowej przez cały czas trwania procesu. (...)Ta sama argumentacja obejmuje też proponowany wariant przez działkę ewid. nr (...) wzdłuż wschodniej granicy działki nr (...) – wariant ten też powiela wariant II przy czym niecelowo go przedłuża, powodując większe ograniczenie prawa własności właścicieli działki (...) . (...)Sąd ma natomiast obowiązek badania konfiguracji gruntów i obciążeń prawa własności przez nieruchomości mające stanowić nieruchomości obciążone.
Czytaj więcej»

IV U 2504/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze

Data orzeczenia: 2018-04-19

Data publikacji: 2018-06-15

trafność 9%

Istotność:

(...)do ubezpieczeń społecznych i uzyskania prawa do świadczeń z tego tytułu. (...)Płatnik składek, P. (...) Sp. z o.o., prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji, tj. szycia pokrowców do elementów foteli lotniczych, kamperów i mebli tapicerowanych. (...)Jak słusznie zauważył przy tym Sąd Apelacyjny w Łodzi w uzasadnieniu wyroku z dnia 26 września 2017 r., III AUa 1292/16 (LEX nr 2396197), w prawie polskim obowiązuje zasada swobody działalności(...)(...)(...)nie musi dowodzić zamiaru obejścia prawa przez strony umowy.
Czytaj więcej»

II Ca 1010/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2019-10-29

Data publikacji: 2020-05-26

trafność 9%

Nikt przez lata nie kwestionował prawa J. i S. H. do terenu aż do ogrodzenia. (...)Osobno Sąd zwrócił uwagę na zdjęcia lotnicze z lat 1970-2017 (k. 129-133),(...)(...)(...)innej i niezależnej od jakichkolwiek praw jej byłego małżonka masy majątkowej, do której temu nie przysługuje jakiekolwiek prawo. (...)Wnioskodawczyni od początku i przez cały czas trwania postępowania przed Sądem I instancji chciała by J. H. w żaden sposób nie nabył udziału w nieruchomości, a skoro postępowanie dowodowe wskazywało na także jego uprawnienie do nabycia własności, to zaskarżone orzeczenie odpowiada prawu.
Czytaj więcej»

XVII AmA 40/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-02-26

Data publikacji: 2016-06-29

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)treści: „ ORGANIZATOR zastrzega sobie prawo zmiany programu i świadczeń imprezy przez jej rozpoczęciem, gdy zmiana ta jest powodowana czynnikami od niego niezależnymi. (...)(...)przeładunkowe w portach morskich i lotniczych; 3) wzrostu kursów walut. (...)Zważyć należy przy tym, iż niezależnie od woli czy intencji przedsiębiorcy, postanowienia umowy zawartej z konsumentem winny być sformułowane w sposób jednoznaczny i przede wszystkim zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. (...)Ingerencja ta stanowi sankcję niezgodnego z prawem zachowania określonych podmiotów.
Czytaj więcej»

V W 3682/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-11

Data publikacji: 2019-08-08

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: obwinionego uznano za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu
Chcieliśmy to wyjaśnić od razu, weszliśmy za bramę, a panowie sobie już poszli w stronę szkoły lotniczej.” Sąd zważył, co następuje:(...)(...)Co do zasady takie działanie narusza, co najmniej dwie zasady określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym . (...)Obwinionemu W. T. zarzucono popełnienie wykroczenia z art. 97 kw w zw. z art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym . (...)Prawo o ruchu drogowym zabrania się zatrzymania pojazdu na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania.
Czytaj więcej»

IX C 2703/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Opolu

Data orzeczenia: 2017-06-22

Data publikacji: 2018-10-15

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

W uzasadnieniu wskazał, że zmiana docelowego portu lotniczego była znana powodom jeszcze przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Zdecydowali się oni nie odstępować od umowy, chociaż mieli do tego prawo. (...)Jeżeli chodzi o jedzenie to było ono monotonne, nie podawano prawie w ogóle owoców, brak było dostatecznej ilości sztućców i talerzy, a jak były to często brudne. (...)Nie zawiera jej także żaden inny akt prawny w prawie polskim, w szczególności kodeks cywilny .
Czytaj więcej»

III RC 143/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Kędzierzynie Koźlu

Data orzeczenia: 2013-07-23

Data publikacji: 2013-11-30

trafność 9%

Teza orzeczenia: zasądzono w części
Zamieszkuje wspólnie z małżonką J. M. oraz synem M. M. (1) w domu nabytym na zasadzie prawa współwłasności, zajmując piętro budynku. (...)Od tego czasu pozostaje osobą bezrobotną z prawem do zasiłku i prawdopodobnie podejmie niebawem inną działalność gospodarczą. (...)Wskazywał nadto, że syn na wycieczki szkolne za granicę nie mógłby jechać, bo nie stać go na taki wydatek, a wskazywane przez powódkę ceny biletów lotniczych do Anglii są niemal dwukrotnie zawyżone. (...)Rodzice zaś nie mają obowiązku zabezpieczyć wszystkich potrzeb dziecka, nie ma ono bowiem nieograniczonego prawa (roszczenia) do domagania się zaspokojenia wszystkich jego swoich potrzeb.
Czytaj więcej»

II Ca 537/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2017-11-16

Data publikacji: 2018-01-23

trafność 9%

Istotność:

Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego z Lotniczego Pogotowia (...) w L. przewiózł poszkodowaną do Wojewódzkiego Szpitala (...) Zakładu Opieki Zdrowotnej w L. . (...)Tym samym naruszenia prawa materialnego można byłoby co najwyżej upatrywać w nieprawidłowym zastosowaniu art. 445 § 1 k.c. polegającym na ustaleniu odpowiedniej sumy zadośćuczynienia na rażąco zawyżonym poziomie. (...)Skarżący nie sformułował zarzutów naruszenia przepisów prawa procesowego w zakresie rozstrzygnięć o kosztach procesu i o nieuiszczonych kosztach sądowych. Sąd Odwoławczy z urzędu uwzględnia zaś tylko naruszenie prawa materialnego oraz nieważność postępowania (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2008 roku, sygn.
Czytaj więcej»