Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
3848

XII C 1944/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2014-01-29

Data publikacji: 2014-04-23

trafność 20%

Istotność:

Powód wskazał, że obecnie właściciele lokali zmuszeni zostali do zastosowania term elektrycznych do podgrzania ciepłej wody, a w wielu przypadkach pozostali bez dostaw ciepłej wody. (...)Konsekwentnie trzeba przyjąć, że właściciele nie są związani treścią projektów uchwał przedstawianych w zawiadomieniu o terminie zebrania wraz z porządkiem jego obrad, w związku z czym mogą podejmować uchwały wykraczające poza te projekty lub zmieniać je. (...)Elementy konieczne dla istnienia nieruchomości, takie jak grunt, fundamenty, mury zewnętrzne, dach, wspólna klatka schodowa, windy oraz instalacje - elektryczna, gazowa, wodno-kanalizacyjna - zaliczane są do kategorii współwłasności przymusowej. Podkreślić należy, że instalacja grzewcza c.o. jest urządzeniem nie służącym wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
Czytaj więcej»

VIII GC 893/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2023-01-25

Data publikacji: 2023-09-13

trafność 13%

Istotność:

Odniósł się szczegółowo do projektu budowalnego regulacji instalacji CO oraz CWU w budynku mieszkalno–usługowym przy ul. (...) w B. z 2018 r. (...)Biegła słusznie przyjęła koszty dogrzania lokalu grzejnikami elektrycznymi. (...)Przyjęła, że będzie dogrzewane urządzeniami elektrycznymi. (...)Zwróciła uwagę, że trzeba mieć urządzenie elektryczne, np. klimatyzator, farelkę, grzejnik elektryczny, który tę energię zapewni.
Czytaj więcej»

II Ca 806/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2015-12-30

Data publikacji: 2018-03-07

trafność 14%

Istotność:

Procedura związana z opracowaniem projektu planu obejmowała wystąpienie do Zakładu (...) S.A. o przestawienie wniosków do planu miejscowego oraz o zaopiniowanie projektu. (...)Bez dostępu do nieruchomości wnioskodawczym, na której posadowiona jest instalacja energetyczna, uczestnik nie będzie w stanie w sposób prawidłowy zadbać o stan techniczny, co z kolei może doprowadzić do awarii. (...)Posiadanie to wiąże się z istotą firm przesyłowych, których celem ustawowym i statutowym było i jest nieprzerwane dostarczanie energii elektrycznej. (...)Są nimi nieprzerwane i ciągłe dostarczanie energii elektrycznej przy wykorzystaniu linii i urządzeń przesyłowych, ich konserwacja oraz periodyczne oględziny i przegląd stanu technicznego posiadanych urządzeń (por. np.
Czytaj więcej»

I C 251/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Tczewie

Data orzeczenia: 2018-12-05

Data publikacji: 2019-11-25

trafność 28%

Istotność:

Teza orzeczenia: Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej.
Następnie członkowie wspólnoty podjęli uchwałę w przedmiocie zlecenia wykonania projektu instalacji CO oraz instalacji ciepłej wody, jak też uchwałę dotyczącą partycypowania właścicieli lokali w kosztach budowy wymiennika ciepła. (...)Z kolei na mocy uchwały nr 4/1/2015 zdecydowano zlecić podmiotowi zewnętrznemu wykonanie projektu instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody. (...)Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła. 5. (...)W przypadku gdy wyłącznym odbiorcą paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła dostarczanych do budynku(...)kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła. 7.
Czytaj więcej»

I C 354/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2014-10-21

Data publikacji: 2014-11-18

trafność 17%

Istotność:

Do zadań realizowanych przez powoda należy m.in. - budowa, rozbudowa, modernizacja, utrzymanie i eksploatacja regionalnej instalacji do przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów(...)prowadzenie punktów zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw(...)(...)Podkreślił nadto, że instalacja regionalna wraz ze składowiskiem odpadów, która przekazuje stosowne opłaty, znajduje się na terenie tylko jednej gminy i prowadzona jest przez Związek (...) w E. . (...)(...)stanowisko Rady Ministrów wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska – druk (...) oraz poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska – druk (...) , odpowiedzi na interpelację poselską nr (...) oraz zapytanie poselskie nr (...) ). (...)(...)stanowisko Rady Ministrów wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska – druk (...) oraz poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska – druk (...) ).
Czytaj więcej»

I C 370/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2016-06-16

Data publikacji: 2020-12-30

trafność 15%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Na gruntach użytkowanych na cele rolne nie określa się bezpiecznej odległości od przewodów zawieszonych nad ziemią, ponieważ pod przewodami linii i w ich obrębie można prowadzić normalną gospodarkę rolną.
Podkreśliła, że powód zasilany jest w energię elektryczną linią niskiego napięcia (24 m). (...)Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, gdy na nieruchomości nieobjętej umową zawartą z przedsiębiorstwem energetycznym znajdują się linie przesyłowe, z których właściciel gruntu nie korzysta i które nie służą do dostarczenia mu energii elektrycznej. (...)Decyzje dołączone do odpowiedzi mają wyłącznie charakter techniczny (zatwierdzenie planu robót, projekt techniczny, zestawienie kosztów, uzgodnienia, opis techniczny, protokół odbioru końcowego, pozwolenie na budowę itp.). (...)(...)z nieruchomości zajętej pod urządzenia instalacji elektroenergetycznej, a z samego faktu zawarcia umowy o dostawę energii elektrycznej nie można wnioskować o udzieleniu zgody na instalację urządzeń elektroenergetycznych służących dostarczeniu prądu innym odbiorcom.
Czytaj więcej»

V ACa 266/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2019-11-29

Data publikacji: 2020-01-16

trafność 18%

Istotność:

(...)zużyciu materiałów) oraz wartości wykonanych instalacji branżowych (elektrycznej – wewnętrznej, kanalizacji, CO, wentylacji, instalacji wodnej), czy budynek został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną, czy został wykonany zgodnie z projektem, jeśli zawiera wady to czy(...)(...)W opinii biegła m.in. stwierdziła, że budynek został wykonany zgodnie z projektem i sztuką, choć jednocześnie w punkcie III opinii zastrzegła, że nie posiadała projektu pierwotnego stanowiącego postawę wydania pozwolenia na budowę nr (...) . (...)W punkcie 3.2 opinii odniosła się również do zgodności z projektem w zakresie sposobu zabezpieczenia więźby dachowej i „podziału na trakty”, niezgodności z projektem szerokości kabin w łazienkach i pominięcia wykonania wanny w kotłowni. (...)W uzasadnieniu decyzji stwierdzono m.in., że powód, odstępując od projektu, dopuścił się samowoli budowlanej.
Czytaj więcej»

II C 801/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-12-23

Data publikacji: 2015-02-24

trafność 39%

Istotność:

W zakresie części elektrycznej inwestycji , projekt swoim zakresem obejmował wykonanie: rozdzielnicy RG, instalacji siły, oświetlenia i gniazd wtykowych, instalacji połączeń wyrównawczych i ochrony od porażeń. (...)W projekcie wykonawczym w części „Zasilanie w energię elektryczną” -5.1. (...)Odnośnie pozycji: - „a)” stwierdził prawidłowe wykonanie instalacji elektrycznej, C. , KD zgodnie z projektem i przekazaną dokumentacją powykonawczą. (...)Od strony technicznej branży elektrycznej istotne dla sprawy są następujące(...)do potrzeb (...) miał określić projekt budowlany zawierający między innymi: instalacje teleinformatyczne, instalacje elektryczne, awaryjne zasilanie.
Czytaj więcej»

IX Ca 520/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2014-04-17

Data publikacji: 2014-05-27

trafność 22%

Istotność:

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)W uzasadnieniu projektu ustawy z 30 maja 2008 r. podniesiono, że strony umowy decydują o tytule prawnym, na podstawie którego przedsiębiorca będzie korzystać z urządzeń, których koszty budowy poniosła inna osoba. (...)Jednakże już sformułowanie art. 49 § 2 k.c. , jak i odniesienie do art. 231 § 2 k.c. w uzasadnieniu projektu ustawy wskazuje, że obecnie nie jest dopuszczalne konstruowanie roszczenia odszkodowawczego z art. 471 k.c. (...)Artykuł 49 § 2 odsyła do art. 49 § 1 k.c. , który stanowi o urządzeniach służących do doprowadzenia lub odprowadzania pary, gazu, energii elektrycznej a także płynów.
Czytaj więcej»

VII GC 351/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Białymstoku

Data orzeczenia: 2016-12-21

Data publikacji: 2018-03-16

trafność 16%

Istotność:

Dowód: umowa (k.348-367v.), dziennik budowy (k.915-945); Poczynione w sprawie ustalenia umożliwiły Sądowi przyjęcie, że na inwestycji dochodziło również do kradzieży, w wyniku których zginęła część elementów elektrycznych. (...)Nie dysponował wiedzą dotyczącą pierwotnego projektu, ani kto miał go wykonać. (...)(...)umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy. (...)Wyrażenie zgody w sposób bierny objawia się brakiem zgłoszenia na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robot określonych w umowie lub projekcie.
Czytaj więcej»