Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
5715

I C 203/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-03-07

Data publikacji: 2017-12-22

trafność 38%

Istotność:

Zaoferowano im kredyt we frankach szwajcarskich jako najbardziej korzystny. (...)Problemy ze spłatą zaczęły się, gdy kurs franka szwajcarskiego zaczął rosnąć względem złotówki. (...)Jak sami przyznają problemy ze spłatą kredytu wiążą przede wszystkim z wzrostem kursu franka szwajcarskiego. (...)Brak też jakichkolwiek informacji, że powodowie zażądali od pozwanego banku, by umożliwił im dokonywania wpłat bezpośrednio we frankach szwajcarskich do czego uprawnia ich art. 69 ust. 3 Prawa bankowego .
Czytaj więcej»

I C 361/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-03-02

Data publikacji: 2018-01-08

trafność 32%

Istotność:

(...)powódka zmieniła walutę rozliczeniową na franka szwajcarskiego, a rata wynosi obecnie około(...)47-48 / Suma miesięcznych rat kredytu płaconych przez powódkę przy przyjęciu(...)okres od dnia jej zawarcia do dnia 1 grudnia 2014 r.(...)(...)r. powódka wezwała pozwany bank do zaprzestania stosowania § 1- ust(...)kredytowej jako klauzuli abuzywnej oraz do zapłaty kwoty: 9.312,16 zł z(...)k. 40-41/ Sąd pominął załączniki do odpowiedzi na pozew w postaci(...)(...)(...)który stanowi, iż umowa o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska(...)w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych oraz zasad przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu. (...)(...)zgodę na dokonywanie zmiany oprocentowania kredytu z powołaniem się nie tylko na stopę LIBOR 3M dla franka szwajcarskiego (nie wymienioną wprost w umowie), ale na cały szereg parametrów rynku kapitałowego i pieniężnego.
Czytaj więcej»

II C 52/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-02-27

Data publikacji: 2017-06-09

trafność 41%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Z tego powodu istniała możliwość, że przy bardzo wysokim oprocentowaniu kredytu złotowego oraz jednocześnie bardzo niskim w tym czasie oprocentowaniu kredytu we frankach szwajcarskich, kwota kredytu frankowego mogła być wyższa. (...)Powódka przed podpisaniem umowy sprawdzała kurs franka szwajcarskiego sprzed kilku miesięcy. W oparciu o doniesienia medialne była przekonana, że kurs franka szwajcarskiego zostanie na tym samym poziomie. (...)Oznacza to, że kurs zastosowany przez Bank bardzo dobrze odzwierciedlał dynamikę zmian sytuacji franka szwajcarskiego na rynku międzybankowym w okresie trwania umowy.
Czytaj więcej»

I C 354/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-02-21

Data publikacji: 2018-02-13

trafność 47%

Orzeczenie nieprawomocne

W ocenie powoda nie ma podstaw do twierdzenia, że przedmiotowy kredyt był kredytem udzielonym w złotych, a nie we frankach szwajcarskich. (...)T. G. (1) nie miał zdolności kredytowej do otrzymania kredytu w złotych polskich, stąd też zaproponowano mu kredyt złotowy indeksowany do franka szwajcarskiego. (...)Wolą pozwanego było zatem zaciągnięcie takiego właśnie kredytu, opartego o klauzule indeksacyjne do franka szwajcarskiego. (...)(...)wyższe koszty niż kredytobiorcy zaciągający kredyty indeksowane do waluty obcej, w tym do franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

III Ca 1588/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-02-16

Data publikacji: 2017-03-29

trafność 23%

Istotność:

Powodowie liczyli się ze zmianą wysokości rat kapitałowo – odsetkowych z uwagi na możliwe zmiany kursu franka szwajcarskiego. (...)(...)od 10 grudnia 2004 roku do dnia 5 października 2011 roku(...)wynikających z rat zapłaconych we frankach szwajcarskich w wysokości 309,51 CHF z(...)dnia 5 października 2011 roku do dnia 11 stycznia 2013 roku(...)§ 11 ust. 2 umowy kredytu. (...)Koszty Finansowania Kredytów Walutowych /w szczególności denominowanych w (...) / przez (...) Bank. (...)Nie ulega również wątpliwości, iż w czasie kiedy powodowie zawierali z pozwanym umowy, kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego był niezwykle korzystny dla klientów z uwagi na korzystne kursy walut, przez co był popularny.
Czytaj więcej»

II C 124/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-02-13

Data publikacji: 2018-01-22

trafność 48%

Orzeczenie nieprawomocne

Pracownicy udzielający kredytu przemilczeli istotne zagadnienia związane z zasadniczym ryzykiem kredytobiorcy, zapewniając jedynie, iż udzielenie kredytu indeksowanego lub denominowanego do kursu franka szwajcarskiego jest bezpieczne i najbardziej korzystne w ówczesnej sytuacji powodów. (...)Powodowie wskazali, że kredyt zawierany w walucie obcej indeksowany lub denominowany do frank szwajcarskiego CHF, jest skomplikowanym, ryzykownym instrumentem finansowym. (...)Uzyskali informację, że jeśli chcieliby uzyskać kredyt złotówkowy to ich zdolność kredytowa jest niższa niż gdyby wzięli ten kredyt we franku szwajcarskim. (...)Powodowie nie analizowali jak kształtował się kurs franka szwajcarskiego na kilka lat przed zawarciem umowy kredytu.
Czytaj więcej»

XXV C 1862/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-02-09

Data publikacji: 2019-01-09

trafność 37%

(...)umownymi w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP liczonymi od kwoty(...)umownymi w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP liczonymi od kwoty(...)CHF (tysiąc sześćset osiemdziesiąt dwa franków szwajcarskich siedemdziesiąt dziewięć centymów) i w(...)(...)Sąd Okręgowy ustalił co następuje: Pozwany R. Ł. (kredytobiorca) zawarł z powodem Bankiem (...) S.A. w dniu 05 maja 2009 r. umowę kredytu denominowanego w CHF nr (...) na zakup pojazdu marki B. (...) . (...)Na skutek kradzieży pojazdu, którego dotyczyła przedmiotowa umowa kredytu, Bank (...) S.A. wystąpił do (...) S.A. o wypłatę stosownego odszkodowania. (...)Nadto powód zyskał uprawnienie do wypowiedzenia umowy kredytu i postawienia kredytu w stan natychmiastowej wykonalności.
Czytaj więcej»

XXIV C 833/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-02-06

Data publikacji: 2018-12-21

trafność 52%

Orzeczenie nieprawomocne

Z uwagi na to, że kredyt udzielony był we frankach szwajcarskich, koszt kredytu wynikający jedynie ze zmiany kursu walut na podstawie art. 7 ustawy o kredycie konsumenckim, nie powinien być uwzględniony w całkowitym koszcie kredytu. (...)W związku z tym jest to klauzula sprzeczna z dobrymi obyczajami i rażąco narusza interesy konsumenta bowiem odsetki indeksowane są we frankach szwajcarskich, a ich zapłata następować ma w walucie kredytu, czyli w walucie polskiej. (...)Dnia 15 lutego 2008 r. strona powodowa dokonała jednorazowej wpłaty kwoty kredytu na konto pozwanych w wysokości 912.702 zł, przeliczając kredyt udzielony we frankach szwajcarskich po kursie wyrażonym w tabeli walut obowiązującej w banku (okoliczność bezsporna). (...)Z uwagi na to, że kredyt udzielony był we frankach szwajcarskich, w związku z tym koszt kredytu wynikający jedynie ze zmiany kursu walut na podstawie art. 7 ustawy o kredycie konsumenckim, nie powinien być uwzględniony w całkowitym koszcie kredytu.
Czytaj więcej»

XXV C 1585/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-02-06

Data publikacji: 2017-06-22

trafność 48%

Orzeczenie nieprawomocne

Powód podał, że kredyt został udzielony i wykorzystany w złotych polskich (PLN), jednakże w świetle postanowień umowy był on kredytem indeksowanym do franka szwajcarskiego ( (...) ). (...)Powód podniósł także, że pozwana stosowała również inne zabiegi mające na celu zaciąganie przez kredytobiorców zobowiązań indeksowanych do waluty franka szwajcarskiego. (...)Powód nie znał sposobu, w jaki pozwany bank kształtował kurs franka szwajcarskiego. (...)Zaciągnięty przez powoda kredyt nie jest już kredytem indeksowanym (waloryzowanym) do (...) , ale kredytem walutowym we franku szwajcarskim.
Czytaj więcej»

VI ACa 1786/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-02-03

Data publikacji: 2017-08-24

trafność 38%

Istotność:

M. K. zawarł z (...) Bank S.A. w W. -Oddział (...) umowę pożyczki hipotecznej nr (...) -indeksowanej do franka szwajcarskiego W § 2 umowy określone zostały warunki pożyczki. (...) Bank S.A. w W. udzielił M. K. pożyczki w kwocie 201 900 PLN indeksowanej kursem CHF, na okres 360 miesięcy. (...)Przyjęto, iż na datę wniesienia pozwu klauzula walutowa, której ustalenia nieważności domagał się powód, nie istniała, bowiem po podpisaniu 20 lipca 2009r Aneksu nr (...) do umowy, kredyt powoda stał się kredytem walutowym, tj. udzielonym i spłacanym we frankach szwajcarskich. (...)Sąd pierwszej instancji nie znalazł podstaw do uznania, że zaciągnięcie przez powoda pożyczki we frankach szwajcarskich jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i skutkuje nieważnością umowy stosownie do art. 58 § 2 k.c. (...)Aneks stanowił jedynie o możliwości spłaty pożyczki we frankach szwajcarskich (w celu uniknięcia ponoszenia przez(...)czynnością pozorną i nie doprowadziła do wygaśnięcia zobowiązania w jego pierwotnej postaci – zarzut ten również należało uznać na nieskuteczny.
Czytaj więcej»