Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
3848

I ACa 905/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2013-11-25

Data publikacji: 2014-09-03

trafność 45%

Powodowie zarzucają pozwanym, że nie wykazali oni, że zgłaszali zastrzeżenia do funkcjonowania instalacji oraz że przyczyny ewentualnej wadliwości w funkcjonowaniu projektu tkwią w wadliwym projekcie, który został im przedstawiony przez pozwanych. (...)Sąd nie wykluczył, że przyczyna nieprawidłowego działania instalacji tkwi np. w wadliwym projekcie, co z kolei obciążałoby pozwanych jako tych, którzy dostarczyli powodom projekt. Ale to na powodach spoczywa obowiązek wykazania, że instalacja nie zadziałała dlatego, że projekt był wadliwy. (...)Z umowy stron nie wynika, by strony uzgodniły jakiekolwiek parametry instalacji klimatyzacyjnej i wentylacyjnej, poza wskazanymi w projekcie technicznym, według którego powodowie mieli instalację wykonać.
Czytaj więcej»

I C 5/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Opolu

Data orzeczenia: 2013-01-02

Data publikacji: 2013-03-20

trafność 46%

W listopadzie 2011 r. powódka została zapoznana z projektem uchwały, przedmiotem której było udzielenie zgody na montaż kasetonu reklamowego oraz ustalenie rocznej opłaty z tytułu wykorzystania powierzchni reklamowej (1200 zł) i i zryczałtowanej opłaty za zużytą energię elektryczną (245 zł). Powódka zgłosiła członkowi zarządu A. P. swoje uwagi do przedłożonego jej projektu. (...)Zarząd Wspólnoty przygotowując projekt uchwały zasięgnął informacji odnośnie tego, czy jest możliwość podłączenia kasetonu reklamowego do istniejącej już instalacji elektrycznej oraz kosztów zużytej energii. (...)Osoba zawodowo trudniąca się projektowaniem i montażem instalacji elektrycznych, posiadająca w tym zakresie uprawnienia ponosi również prawne konsekwencje niezastosowania się do wymogów związanych z przyłączem elektrycznym.
Czytaj więcej»

I C 197/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Sopocie

Data orzeczenia: 2022-04-20

Data publikacji: 2023-06-12

trafność 46%

Istotność:

Według powódki integralną część umowy stanowiły załączniki, m.in. projekt instalacji, zawierający rozmieszczenie modułów na dachu, który został zaakceptowany przez powódkę. (...)W toku prac zrealizowano inną wersję projektu instalacji niż okazaną powódce. (...)Brak jest dowodu na okoliczność, że wartość instalacji wykonanej jest inna (tj niższa) niż wartość instalacji przy rozmieszczeniu paneli wg projektu zaakceptowanego przez powódkę. (...)W niniejszej sprawie, jak już wskazano, wartość wykonanej instalacji fotowoltaicznej nie została obniżona wskutek odmiennego rozmieszczenia paneli w stosunku do pierwotnego projektu.
Czytaj więcej»

I C 308/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Słupsku

Data orzeczenia: 2015-02-24

Data publikacji: 2015-04-30

trafność 46%

Istotność:

(...)dobrano materiał wykorzystany do wykonania instalacji, nie przeprowadzono badań wody i wpuszczono wodę do instalacji o niewłaściwych parametrach, błędy w projekcie polegające na niezainstalowaniu uzdatniacza wody i szereg innych. (...)Typ (...) , siłownik do zaworu trzydrogowego typ E. , dogrzewacz elektryczny 15 kW, wymiennik basenowy typ (...) , regulator basenowy R. 600, materiały instalacyjne, instalacja serii (...) , rozruch techniczny;(...)podłogowego + wylewka; 4. montaż instalacji wodno kanalizacyjnej – 45 punktów. (...)Projekt instalacji c.o. wykonany został przez pracowników (...) spółki cywilnej T. C. A. S. pod nadzorem firmy (...) z G. , natomiast projekt samego węzła cieplnego tj. kotłowni(...)(...)(...)rurach grzewczych w kotłowni, niewykonaniu elektrycznych połączeń wyrównawczych, niezabezpieczeniu instalacji wody wodociągowej przed skażeniem wodą(...)złożeniu dokumentacji po wykonawczej dla instalacji dolnego źródła.
Czytaj więcej»

I ACa 482/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-02-16

Data publikacji: 2021-06-10

trafność 47%

Wnioski opinii są jasne, logiczne, spójne i powstały w oparciu o analizę przez biegłego materiału dowodowego zgormadzonego w sprawie, projekt budowalny i wykonawczy budynku oraz wizję lokalną. (...)W przypadku zaś gdy tylko niektóre lokale są podłączone do systemu klimatyzacji zasadne jest obciążanie kosztami energii elektrycznej tylko tych właścicieli, których lokale wyposażone są w wewnętrzne klimatyzatory i korzystają tej instalacji. (...)Przyjęcie odmiennego poglądu, tj. obciążania kosztami energii elektrycznej wszystkich właścicieli lokali niewątpliwie naruszałoby interesy właścicieli, którzy z instalacji nie korzystają. (...)Pozwana Wspólnota Mieszkaniowa ustaliła koszty z tego tytułu przeliczając zużytą łącznie ilość energii elektrycznej w stosunku do powierzchni użytkowej lokalu wyposażonego w instalację klimatyzacji.
Czytaj więcej»

I ACa 471/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2013-10-23

Data publikacji: 2013-11-21

trafność 47%

(...)pozwani zwrócili się o wykonanie instalacji elektrycznej do specjalistycznego zakładu instalacji elektrycznych, a nie do przypadkowego zakładu prowadzącego działalność gospodarczą. (...)Brak oświadczenia kierownika robót elektrycznych o wykonaniu instalacji elektrycznej zgodnie z projektem. (...)Stan techniczny instalacji elektrycznej we wszystkim miejscach jest bowiem podobny do tych miejsc, w których dokonano pomiarów. (...)Sprawdzeniu wyceny nie sprzyja też dokonanie przeróbek instalacji elektrycznej przez użytkownika.
Czytaj więcej»

II K 281/15

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim

Data orzeczenia: 2016-05-05

Data publikacji: 2016-05-18

trafność 48%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)zbiornika o pojemności 2700l, sam projekt zakładał już wykonanie zbiornika o(...)4850l – dowód: zaświadczenie k.27{41}, projekt z załącznikami k.42-57 W dniu(...)– dowód: decyzja (...) k.28-29, projekt z załącznikami k.30-40. (...)W tym czasie nie była w nim jeszcze wykonana wewnętrzna instalacja gazowa, budynek był przystosowany do ogrzewania elektrycznego – dowód: oświadczenie k. 87(...)(...)Potwierdza to choćby okoliczność, że dopiero w dniu 30 marca 2015 roku oskarżony złożył projekt budowlany tej instalacji (k.92-103), a bez tego projektu co oczywiste pozwolenie na budowę nie zostałoby wydane. (...)Nie inaczej było z wykonaniem instalacji gazowej wewnętrznej w budynku na działce nr ewid. (...) , gdzie była ona już fizycznie wykonana w dniu 4 lutego 2015 roku, tj. w czasie kontroli dokonanej przez (...) , a projekt budowlany tej instalacji datowany jest dopiero na marzec 2015 roku.
Czytaj więcej»

XVII AmE 140/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-03-15

Data publikacji: 2018-10-22

trafność 50%

Orzeczenie nieprawomocne

W odpowiedzi przedsiębiorstwo (...) S.A. przesłało projekt umowy, z którego w toku negocjacji powód domagał się wykreślenia § 4 ust. 1 pkt. 1.6, który to zobowiązywał go do zaaferowania w ramach umowy „całego wolumenu wynikającego z opracowanej prognozy produkcji energii elektrycznej”. (...)Pismem z dnia 16 stycznia 20015 r. powód wniósł do Prezesa URE wniosek o rozstrzygnięcie sporu dotyczącego odmowy przez E. -Obrót zawarcia z nim umowy sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej w instalacji odnawialnego źródła energii w Ł. . (...)Rozpoznając spór w niniejszej sprawie należało mieć na uwadze, iż przy ustalaniu treści art. 9a ust. 6 Pe a następnie art. 188 ust. 20 ustawy o oze celem ustawodawcy było dążenie do utworzenia systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej pochodzącej z instalacji odnawialnego źródła energii. (...)Akceptacja wykładni przedstawionej w odwołaniu byłoby sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem regulacji ustawowej, zasadami współżycia gospodarczego i prowadziłoby do nadużycia prawa przez wytwórców energii elektrycznej wytworzonej w instalacji odnawialnego źródła energii.
Czytaj więcej»

I C 796/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Świdnicy

Data orzeczenia: 2016-10-12

Data publikacji: 2017-03-06

trafność 50%

(...)niekontrolowane i nie objęte jakimkolwiek projektem prace w zakresie instalacji elektrycznej, co zagraża bezpieczeństwu budynku i(...)nie posiadają podłączenia do takowej instalacji, jest zatem niezgodna z zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną i interesem powodów. (...)Powodowie nie posiadają podłączonej instalacji elektrycznej w przynależnej do ich lokalu komórce piwnicznej. Pozwana Wspólnota posiada jeden licznik zużycia energii elektrycznej w części dotyczącej tej instalacji i wszyscy członkowie Wspólnoty partycypują w kosztach zużycia tejże energii. (...)Powyższe zatem wskazuje, że osoby oddające głos „za przyjęciem” uchwały, wyraziły swoje życzeniowe w istocie stanowisko co do przeprowadzenia prac związanych z wymianą instalacji kanalizacyjnej w budynku i wymianą instalacji elektrycznej w komórkach piwnicznych.
Czytaj więcej»

XII Ga 35/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-12-22

Data publikacji: 2016-07-19

trafność 51%

Projekt budowlany instalacji elektrycznej wewnętrznej został wykonany dla pozwanej przez inż. (...)Projekt instalacji został wykonany przez P. M. . (...)W projekcie tym nie przewidziano także montażu urządzeń, tymczasem pozwana zażądała rozdzielenia instalacji elektrycznej pomiędzy częścią mieszkalną, a gabinetami . (...)Sąd Rejonowy zaznaczył, że jedynie na wykonanie instalacji elektrycznej wg projektu powinna wystarczyć kwota 20 000 zł wobec czego oczywistym było, że skoro prace wykonane wykraczały poza projekt inż.
Czytaj więcej»