Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
7676

I ACa 1452/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-01-30

Data publikacji: 2014-02-20

trafność 55%

Istotność:

O ile co do zasady rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej, to wyjątek stanowi rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej oraz wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. (...)W związku z powyższym Sąd Okręgowy wskazał, że naruszenie dobra osobistego w postaci wizerunku w praktyce oznacza naruszenie innego dobra osobistego, tyle że za pośrednictwem wizerunku. (...)W ocenie Sądu Apelacyjnego wymogu rozpoznawalności nie można wiązać, jak czyni to Sąd I instancji, z podobieństwem wizerunku z okresu edukacji szkolnej z aktualnym wizerunkiem danej osoby. (...)Dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znacznie ma jednak nie rozpoznawalność wizerunku powoda, a ocena czy pozwany musiał posiadać, a jeżeli tak to czy posiadał zezwolenie powoda na rozpowszechnianie jego wizerunku.
Czytaj więcej»

V ACa 1040/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-02-06

Data publikacji: 2019-01-17

trafność 55%

M. P. nie udzielił nigdy zgody na publikację swojego wizerunku. (...)Fakt publikacji wizerunku powoda został zauważony przez środowisko akademickie, do którego M. P. należał. (...)Zatem, opublikowanie jego wizerunku nastąpiło w warunkach przewidzianych w art. 81 ust 1 pkt 1 pr.aut. (...)Tytuł jaki towarzyszył wizerunkowi powoda na okładce brzmiał: (...) .
Czytaj więcej»

I C 266/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Lubinie

Data orzeczenia: 2011-05-09

Data publikacji: 2014-03-24

trafność 56%

A. wizerunku jest dokonywana przy użyciu dwóch metod. (...)Jednym z dóbr osobistych podlegających ochronie jest wizerunek, wymieniony wprost w treści art. 23 k.c. (...)Tym samym została utrzymana generalna zasada ochrony wizerunku powoda, będącego oskarżonym. (...)Tym samym pozwany nie wykonał w skuteczny sposób nakazu sądu dotyczącego nieujawniania wizerunku powoda.
Czytaj więcej»

I ACa 988/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2012-10-03

Data publikacji: 2013-04-17

trafność 56%

To pozwana miała obowiązek wykazać, czego nie uczyniła, że uzyskała zgodę rodziców powódki na rozpowszechnianie jej wizerunku. (...)Należy powtórzyć za Sądem Okręgowym, iż powódka domagała się także zaprzestania rozpowszechniania jej wizerunku na stronie internetowej (...) , a także spowodowania usunięcia tego wizerunku z wszelkich pozostałych stron internetowych. (...)Sąd ten oddalił także żądanie usunięcia wizerunku powódki z wszelkich pozostałych stron internetowych. (...)Powyższe uwagi znajdują zastosowanie także odnośnie żądania zniszczenia i usunięcia wszelkich papierowych i cyfrowych kopii wizerunku powódki, znajdujących się u osób, które uczestniczyły w wykonaniu, obróbce, druku i rozpowszechnianiu tego wizerunku.
Czytaj więcej»

I C 310/19

wyrok

Sąd Okręgowy w Łomży

Data orzeczenia: 2020-03-16

Data publikacji: 2020-07-17

trafność 56%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)w postaci dobrego imienia oraz wizerunku, wskutek umieszczenia w dniach 14 lutego 2019r., 14 marca 2019r. i 12 kwietnia 2019r. na portalu internetowym facebook. com profil spotted : W. oraz na profilu : Butik (...) Mody, zdjęć z wizerunkiem powódki oraz oczerniających powódkę informacji(...)
Czytaj więcej»

I C 1062/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-02-17

Data publikacji: 2014-06-02

trafność 57%

Istotność:

Miała zatem pełną świadomość, że jej wizerunek znajduje się na portalu. Mimo tego, nigdy wcześniej nie kwestionowała wykorzystania jej wizerunku. (...)Od tak rozumianego wizerunku należy odróżnić portret, będący materialnym nośnikiem, w którym został utrwalony wizerunek. (...)Ponadto regulacja ta dotyczy jedynie rozpowszechniania takiego wizerunku.
Czytaj więcej»

I C 122/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-10-28

Data publikacji: 2017-03-29

trafność 60%

Orzeczenie nieprawomocne

W ocenie Sądu w pierwszej kolejności ustalić należało, czy pozowanie do fotografii i będące tego konsekwencją utrwalenie na niej wizerunku powoda stanowi artystyczne wykonanie, czy też jedynie utrwalenie tego wizerunku. (...)Zakres ochrony wizerunku w sposób szczegółowy określa art. 81 Prawa autorskie. (...)Zgoda z reguły dotyczy nie samego "abstrakcyjnego" rozpowszechniania wizerunku, lecz odnosi się do, znanych udzielającemu zgodę, konkretnych warunków rozpowszechniania wizerunku; chodzi tu np. o osobę(...)jej komentarz, zestawienie z innymi wizerunkami itd. (...)Bez wątpienia opublikowanie wizerunku bez zgody modela, który za pozowanie otrzymuje wynagrodzenie, wyrządziło w jego majątku szkodę, za którą odpowiada pozwany, jako wykorzystujący wizerunek M. G. .
Czytaj więcej»

V ACa 814/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2012-10-25

Data publikacji: 2013-04-25

trafność 60%

Nadto w piśmie tym Prezes Zarządu podkreślił, że powódka wyraziła zgodę na bezterminowe wykorzystywanie wizerunku podczas utrwalania jej wizerunku w siedzibie spółki. (...)W piśmie tym skarżąca powołuje się na fakt wykorzystywania wizerunku powódki zgodnie z treścią umowy , w zakresie w jakim powódka wyraziła zgodę na wykorzystanie jej wizerunku. (...)W doktrynie przyjmuje się , iż ochrona prawa do wizerunku ma charakter autonomiczny. (...)Rzeczą skarżącej było ustalenie , w jakim zakresie może dysponować wizerunkiem powódki.
Czytaj więcej»

I ACa 1207/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-03-11

Data publikacji: 2014-04-28

trafność 61%

Sąd pierwszej instancji wskazał również, że doszło do rozpowszechnienia wizerunku powoda, co oznacza publiczne udostępnianie wizerunku, za pomocą dowolnego medium, tutaj telewizji i (...) . (...)Nie zostało także wykazane przez pozwaną, że dysponowała ona zgodą powoda na rozpowszechnianie jego wizerunku. (...)Powód swe roszczenia wiąże z ujawnieniem jego wizerunku w materiale emitowanym przez stronę pozwaną w 2011 roku. (...)Dlatego uznać należy, że dalsze posługiwanie się wizerunkiem powoda, wbrew jego sprzeciwowi, stanowiłoby naruszenie jego prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 1089/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2012-11-27

Data publikacji: 2013-03-21

trafność 61%

Wyboru wizerunku powoda dokonał franczyzodawca, a nie pozwany. Na ulotkach użyty został również wizerunek E. R. - w takiej samej konwencji w jakiej użyto wizerunku powoda. (...)Do kampanii wykorzystano wizerunek powoda oraz E. R. . (...)Powód rzeczywiście wykorzystał na bilbordach wizerunek powoda.
Czytaj więcej»